ARCHITEKTURA

Symbioza nowoczesności i historii. Nowa gdańska inwestycja będzie imitowała pierzeję kamienic

Na skwerze przy ul. Wodopój w Gdańsku zajdą kolosalne zmiany. Już niedługo powstanie tam osobliwy obiekt: jego dolne piętra będą stylizowane na mieszczańskie kamieniczki, natomiast górne to nowoczesne ściany ze szkła, jak w typowym współczesnym budynku. Projekt tej syntezy stylów i brył powstał według ścisłych wytycznych byłego pomorskiego konserwatora zabytków. Koncepcję wykonała pracownia Wolski Architekci z Sopotu.

Dzisiejsza ul. Wodopój to w dużej mierze chodnik prowadzący na niewielki skwer z pomnikiem Jana Heweliusza, znajdujący się przy kanale Raduni. Stoi tam zaledwie jeden szachulcowy budynek z przełomu XVIII i XIX wieku, który zamieszkiwała dawniej miejska biedota. Pierwotnie przy ulicy stała gęsta zabudowa, która została w większości zniszczona podczas II wojny światowej, a resztki usunięto po 1945 roku, pozostawiając jeden niewielki obiekt. Przez lata mieścił się tam lokal gastronomiczny, a od 2021 r. w zabytkowym, odnowionym budynku działa punkt obsługi Strefy Ograniczonej Dostępności.

Jedyny ocalały budynek przy ul. Wodopój. Fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Niewielka działka o trudnym, trapezowym kształcie zlokalizowana jest pomiędzy modernistycznymi bryłami budynku NOT i hotelu Ibis, a z drugiej strony ascetycznymi fasadami miejskiej zabudowy okresu powojennego. W marcu br. inwestor Moderna złożył wniosek o pozwolenie na budowę w tym miejscu mierzącego 30 metrów budynku wielorodzinnego z usługami w parterze. W nowym, 9-kondygnacyjnym obiekcie znajdą się 72 mieszkania oraz cztery lokale usługowe. Budynek będzie posiadał także podziemny parking. Planowanie rozpoczęto od analizy zaleceń konserwatora zabytków. Odtworzenie kierunków historycznych ciągów pieszych narzuciło dodatkowy podział w planie parteru. Oczywistą decyzją było otwarcie budynku na sąsiadujący, urokliwy kanał Raduni. Zagospodarowanie terenu wymagało zapewnienia miejsca na zlokalizowany w centrum pomnik Jana Heweliusza i drobne formy rzeźbiarskie. Zieleń stanowi wyłącznie uzupełnienie otoczenia, jak ma to miejsce w intensywnie zurbanizowanych obszarach miejskich.

Projektowany budynek. Fot. Moderna

Bryła zaprojektowanego budynku jest bardzo nietypowa, niespotykana do tej pory w Trójmieście. Kilka pierwszych pięter zostało ukrytych za ścianą imitującą pierzeję kamienic, pomiędzy którymi zaplanowano szklany łącznik. Historyzujące fasady zdobią gzymsy międzykondygnacyjne, glify i ościeża okienne oraz rozrzeźbione w swych profilach attyki. Pierzeja wytworzona w ten sposób koresponduje z monolitem bryły budynku NOT tworząc ciągłość i domykając kwartał. Nad nimi znajdują się kaskadowe, szklane kondygnacje o bardzo współczesnej formie. Bryła pozbawiona została detalu, wzbogacona wyłącznie o wertykalne profile. Zarówno lokalizacja inwestycji, jak i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, wymagały nadzoru ówczesnego konserwatora zabytków Igora Strzoka. Był z nim konsultowany i projektowany wg ścisłych wytycznych konserwatorskich każdy detal nowego budynku. W ramach tych prac powstała koncepcja, która zakłada wizualne odtworzenie dawnej staromiejskiej pierzei od ul. Rajskiej do Bramy Nr 1 Stoczni Gdańskiej, czyli ulicy Rybaki Górne.

Deweloper nie określił jeszcze terminu rozpoczęcia budowy.

Źródło: Moderna, trojmiasto.pl

Czytaj też: Gdańsk | Kamienica | Elewacja | Miasto | whiteMAD na Instagramie

Projektowany budynek. Fot. Moderna
Projektowany budynek. Fot. Moderna
Lokalizacja inwestycji. Fot. Google Maps
Lokalizacja inwestycji. Fot. Google Maps
Ul. Wodopój. Fot. Artur Andrzej, CC0, via Wikimedia Commons
Jedyny ocalały budynek przy ulicy. Fot. Yanek / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Ul. Wodopój. Fot. Artur Andrzej, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Pomnik Jana Heweliusza. Fot. Claus-Joachim Dickow, CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons

Recent Posts

Stary dom na Żoliborzu zyskał nowe życie. Wnętrze robi wrażenie

W tak zaaranżowanej przestrzeni, aż chce się przebywać. Stary dom na Żoliborzu w Warszawie przeszedł…

18 maja 2024

Lodziarnia Los Lodos w Lublinie z nowym, słodkim wnętrzem

Lodziarnia Los Lodos znajduje się przy ulicy 1 Maja w Lublinie. Miejsce niedawno przeszło metamorfozę.…

18 maja 2024

Dominanta – osobliwa wieża widokowa z Gorzowa Wielkopolskiego

Dominanta to wieża widokowa na rondzie św. Jerzego w Gorzowie Wielkopolskim, która została wybudowana w…

17 maja 2024

Zbudowano ją w 1937 r. Willa Allora w Konstancinie-Jeziornie

Willa Allora znajduje się przy ulicy Uzdrowiskowej w Konstancinie-Jeziornie. Zbudowana została w latach 30. XX…

17 maja 2024

Gdzie kupić najwygodniejszy materac?

Indywidualnie dopasowany materac zapewni Ci pełen komfort podczas snu. Jednak znalezienie idealnego modelu wśród wielu…

17 maja 2024

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023. Oto najlepsze realizacje!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wybrała swoich faworytów…

17 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej