ARCHITEKTURA

Modułowy hotel na betonowych nogach. Gdzie mógłby powstać?

Takie projekty zachwycają nie tylko swoim wyglądem, ale również technologiami, które pozwalają na redukcję emisji dwutlenku węgla zarówno na etapie konstrukcji, budowy, a także samej eksploatacji. Projekt stworzyła słynna pracownia inżynieryjna WSP. 

Tym razem inżynierowie z WSP we współpracy z architektami z biura Innovation Imperative wzięli na warsztat opracowanie projektu modułowego hotelu, który dzięki swojej konstrukcji mógłby stanąć w niemal każdej lokalizacji. To, co ma wyróżniać hotel to nie tylko jego nietypowa bryła. Hotel ma mieć jak najmniejszy wpływ na środowisko. Właśnie kwestie ekologiczne były punktem wyjścia do dalszego projektowania. 

Tetra Hotel, bo tak nazwano projekt tego nietypowego obiektu, miałby powstać w jednej z sześciu zaproponowanych lokalizacji. Wśród wymienianych miejsc znalazły się: Republika Zielonego Przylądka, Norwegia, Kanada, Nowa Zelandia, a także Węgry i Wielka Brytania. Jak zaznaczają projektanci, miejsca nie są przypadkowe.Według pierwotnego założenia hotel ma powstawać z żelbetowych bloków, które będą odlewane i wzmacniane na placu budowy, dzięki czemu obiekt może powstać nawet w najbardziej niedostępnych zakątkach świata. Wysokie na 19 metrów moduły hotelu Tetra zostaną rozłożone w różnych formacjach, w zależności od potrzeb hotelu i topografii miejsca, w którym się znajdują. Jak zapewniają architekci, bloki zostały zaprojektowane w taki sposób, by dawały nieograniczoną możliwość ich łączenia i dopasowywania do bieżących potrzeb. 

Neutralność węglowa i niski wpływ na środowisko to kluczowe elementy projektu Tetra Hotel. Przyczynia się do tego między innymi fakt, że poszczególne moduły przykręcane zostaną do naturalnego fundamentu skalnego, co wymaga minimalnych nakładów pracy przy posadowieniu.W hotelu znajdą się 42 apartamenty i udogodnienia, wśród których wymienić można bary, restauracje, miejsca na wystawy sztuki i designu oraz sklepy. Elewacje mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta, dlatego też można wprowadzić przeszklone panele w celu stworzenia obszarów widokowych w przestrzeniach wspólnych. Wnętrza apartamentów hotelowych zostały rozplanowane na wielu poziomach. Sypialnie z podwójnymi łóżkami zaplanowano na najwyższych platformach pod dużymi świetlikami dachowymi. Pod nimi znalazło się miejsce na poziom łazienki. Na najniższym poziomie znalazłoby się miejsce na część mieszkalną


WSP to znane i cenione biuro projektowe i inżynieryjne, które znane jest między innymi z opracowania konstrukcji nowojorskiego „ołówka” – wieżowca w Nowym Jorku, który zdumiewa swoją wąską bryłą i wysokością. W Polsce pracownia znana jest między innymi z projektu apartamentowca Złota 44, gdańskiego budynku Neptun, czy wieżowców Platinum Towers w Warszawie. Pracownia założona została ponad 130 lat temu. W Polsce działa od 1999 roku, a jej polska siedziba znajduje się w Warszawie.

 

Recent Posts

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej