Wycinka starych drzew w Bieszczadach. To kilkusetletnie okazy

O odkryciu poinformowali aktywiści skupieni w Inicjatywie Dzikie Karpaty. Wycinka starych drzew odbyła się na terenie Puszczy Karpackiej w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Pod topór poszły drzewa, które miały kilkaset lat.

Do wycinki doszło na terenie Nadleśnictwa Stuposiany. Jednak Lasy Państwowe nie chwalą się tym wydarzeniem. O wycince poinformowali aktywiści Inicjatywy Dzikie Karpaty, którzy natrafili na ścięte drzewa podczas organizowanych leśnych patroli.

Kolejne smutne znalezisko w Puszczy Karpackiej. 10 szczególnie starych drzew – od 170 do nawet 290 lat – zostało wyciętych przez Nadleśnictwo Stuposiany (wydz. 218d i 139b) i Lutowiska (wydz. 13a) w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego – pisze na swoim profilu w serwisie Facebook Inicjatywa Dzikie Karpaty.

Jak informują, to najstarsze ścięte drzewa, z jakimi do tej pory mieli do czynienia. Wcześniej znajdowali drzewa, których wiek szacowany jest na od 150 do 220 lat. Tym razem ustalili, że jedno ze ściętych drzew miało aż 290 lat, co oznacza, że “pamiętało” czasy Rzeczypospolitej Obojga Narodów i panowanie króla Stanisława Leszczyńskiego czy później króla Augusta III.

Przeprowadzone na miejscu badania dowodzą, że wycięte jodły miały od 290 do 170 lat. W sumie wycięto 10 tak starych drzew.


Stare drzewa pełnią bardzo ważną funkcję w lesie – współcześnie naukowcy mówią o nich jako o drzewach-matkach, które są gwarantem trwałości lasu i schronieniem dla wielu organizmów. Jednocześnie, mają one wielkie znaczenie dla nas, dla ludzi. Co czujesz stając przed prawie 300-letnim drzewem? Podziw, pokorę, szacunek, coś jeszcze innego? – dodaje Inicjatywa Dzikie Karpaty.

Aktywiści od lat apelują, by Puszcza Karpacka została włączona do Bieszczadzkiego Parku Narodowego i w ten sposób zyskała lepszą ochronę. W piątek pierwszego września zakończył się trwający pięć dni protest, który zorganizowali pod siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. 28 sierpnia przekazali też petycję “w obronie najstarszych drzew”, którą podpisały 22 tys. osób. Czy protest i petycja sprawią, że wycinka starych drzew zostanie zatrzymana? Niestety nie mamy takiej gwarancji.

fot. Inicjatywa Dzikie Karpaty (www.facebook.com/dzikiekarpaty)

źródło: Inicjatywa Dzikie Karpaty, Money.pl

Czytaj też: Zieleń | Archialert | Ekologia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły