Nagroda publiczności, autorka: Bogumiła Borek

Wyjątkowe wizje architektury. Zwycięzcy konkursu “Obrazy architektury. Przestrzeń Forma Idea”

Zakończył się konkurs “Obrazy architektury. Przestrzeń Forma Idea”. Jury przyznało dwie nagrody. Poznaliśmy też grafikę, która zdobyła nagrodę publiczności. Wszystkie prezentują unikalną wizję architektury.

Grafika architektoniczna jest ważną formą wypowiedzi na temat architektury współczesnej. Często stanowi element budowania koncepcji budynku przyczyniając się do decyzji, co do kształtowania form i barw. Rozstrzygnięcie międzynarodowego, studenckiego konkursu na grafikę architektoniczną „Obrazy architektury. Przestrzeń, forma, idea” nastąpiło po wielogodzinnych naradach Jury pod przewodnictwem Prof. Agaty Bonenberg, Dyrektora Instytutu Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

Przesłane prace cechuje wysoki poziom. W sumie do konkursu zgłoszono 92 grafiki inspirowane autorskimi projektami i opracowane cyfrowo. Sąd Konkursowy wyłonił z nich 14 finalistów. Prace nominowane w pierwszym etapie konkursu opublikowano w internetowej galerii finalistów i w dniach 24-26.05.2021 poddano głosowaniu publiczności. Głosowanie internetowe odbywało się w trakcie polsko-włoskiego seminarium „Spazio, Forma, Idea”.

Laureatami pierwszej, drugiej nagrody są : I nagroda – Adrian Matuszewski z Politechniki Krakowskiej, II nagroda – Julia Szefler z Politechniki Poznańskiej. Publiczność, oddając w sumie 889 głosów zdecydowała o przyznaniu Nagrody Publiczności Bogumile Borek (215 głosów), studentce Politechniki Poznańskiej. Gratulujemy zwycięzcom! Wszystkie nagrodzone prace można obejrzeć na stronie wydarzenia klikając TUTAJ.

Przestrzeń Forma Idea
I miejsce, autor: Adrian Matuszewski

Pierwsza nagroda została przyznana za świeże i nieoczywiste podejście do przedstawienia architektury. Jury doceniło fakt, że praca jest poprawnie wykonanym renderingiem, a mimo to nie jest zwyczajną wizualizacją architektury – prezentuje ciekawą kompozycję, przemyślane użycie koloru i światłocienia. Jej surrealistyczny charakter zachęca do refleksji – czytamy w opinii Jury.

Z kolei drugą nagrodę przyznano za: niezwykłą wrażliwość, poetyckość i nastrojowość narracji. Architektura, w tej pracy, nie odgrywa głównej roli, ale jest pretekstem do zatrzymania, przyglądania się i kadrowania wycinków otaczającego ją świata. Kolaż został wykonany techniką komputerową, co jednak nie odbiera mu w żaden sposób malarskiego i wielowymiarowego charakteru.

Polsko-włoskie seminarium „Spazio, forma, idea” odbyło się w dniach 24-28.05.2021 i zostało zorganizowane z inicjatywy prof. dr hab. inż. arch. Agaty Bonenberg, Dyrektor Instytutu Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, przy współpracy z Politechniką Mediolańską oraz Konsulatem Generalnym RP w Mediolanie.

Czytaj też: Wydarzenia  | Sztuka  | Wystawa | whiteMAD na Instagramie

Przestrzeń Forma Idea
Plakat promujący konkurs

źródło: materiały prasowe