CIEKAWOSTKI

Zabrze: zdewastowane nagrobki na zabytkowym cmentarzu zostaną naprawione

Zdewastowane nagrobki zostaną naprawione dzięki Narodowemu Instytutowi Konserwacji Zabytków. Na ten cel przeznaczono 50 tysięcy złotych.

Do dewastacji cmentarza doszło w czerwcu tego roku. Uszkodzono wtedy ponad 25 macew, w tym m.in. grobowiec rodziny Maxa Böhma (Beima), zasłużonego dla miasta filantropa, kilkanaście macew dziecięcych, a także najstarsza macewa cmentarna postawiona na grobie Heleny Schüller z 1871 roku.

Zabytkowy cmentarz żydowski ma 150 lat. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków podpisał porozumienie z Urzędem Miasta w Zabrzu, które dotyczy naprawy nagrobków.

Działania renowacyjne i rewitalizacyjne wokół zabytków stanowią podstawę misji instytutu, a bieżące reagowanie na celowe niszczenie obiektów historycznych jest naszym priorytetem – komentuje dyrektor NIKZ dr Michał Laszczkowski.

Celem porozumienia jest jak najszybsza naprawa obiektów historycznych wpisanych do rejestru zabytków. To także wyraz stanowczego sprzeciwu wobec wszelkim aktom wandalizmu.

Chcemy by te obiekty, jak najszybciej to możliwe, otrzymały potrzebne środki na ich renowację. Naszymi działaniami chcemy podkreślić, że dziedzictwo historyczne każdego wyznania religijnego, jest częścią polskiego dziedzictwa kulturowego, a naszym obowiązkiem jest je chronić i przekazywać następnym pokoleniom – dodaje dyrektor NIKZ.

fot. D. Wójcik

Zanim ruszą prace naprawcze wybrany zostanie wykonawca. Lista nagrobków do naprawy zostanie stworzona na podstawie protokołu z oględzin cmentarza, stworzonego przez inspektora Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.

Cmentarz żydowski w Zabrzu został założony w 1872 roku. Dziś znajduje się w dzielnicy Zandka przy ulicy Cmentarnej. Działka, na której powstał cmentarz podarowana została gminie żydowskiej przez księcia Guidona Henckla von Donnersmarcka. Unikalnym elementem miejsca pamięci jest zestawienie obok siebie skromnych macew oraz monumentalnych grobowców rodzinnych. Ostatni pochówek wykonano tutaj w 1954 r.

źródło: Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków (www.nikz.pl)

Czytaj też: Zabytek | Historia | Ciekawostki | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

fot. A. Gerlic
fot. D. Wójcik
fot. D. Wójcik
fot. Pimke, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0
fot. Pimke, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

Recent Posts

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej