ARCHITEKTURA

Zajezdnia dla autobusów jak dzieło sztuki. Może pomieścić aż 300 autobusów!

Zajezdnia dla autobusów, która powstała w kanadyjskim mieście Edmonton w stanie Alberta to zaprzeczenie wszystkim stereotypom dotyczących garaży, czy parkingów. Architekci z pracowni GH3 Architects udowodnili, że hala garażowa może być funkcjonalna, ale i naprawdę estetyczna. Poznajcie Kathleen Andrews Transit Garage (KATG), czyli nowoczesny garaż, który może pomieścić aż 300 autobusów jednocześnie.

KathleenAndrews Transit Garage (KATG) to jeden z największych w Kanadzie garaży połączonych z zajezdnią i zapleczem technicznym. Obiekt nazwany na cześć pierwszej kobiety, która została kierowcą autobusu w mieście Edmonton, jest nie tylko funkcjonalny, ale i wyjątkowo elegancki. Zajezdnia dla autobusów zajmuje powierzchnię ponad 50,000 metrów kwadratowych osadzonych na czterohektarowej działce tuż przy głównej drodze na północny wschód od centrum miasta.

Architekci z pracowni GH3 Architects stworzyli zajezdnię, która jest w stanie pomieścić aż 300 autobusów na 35 zajezdniach. Obsługę i przeglądy pojazdów prowadzone są przez 800-osobowy zespół pracowników. Wnętrze utrzymane w minimalistycznym, monochromatycznym stylu przypomina wnętrze nowoczesnego statku kosmicznego, a nie stereotypowej hali garażowej.

Wzdłuż szczytowej ściany konstrukcji znajduje się pięć przeszklonych wykuszy, pełniących funkcję świetlików, które oświetlają klatki schodowe. Świetliki wieńczą metalowe rzeźby, przypominające topografię gór otaczających miasto Edmonton, leżące na pograniczy Gór Skalistych. Rzeźby zaprojektowane zostały przez berlińskiego artystę Thorstena Goldberga.

Warto dodać, że w miejscu nowo powstałej zajezdni, znajdował się kiedyś kompleks budynków zakładu przetwórstwa mięsnego Canadian Packers, zaprojektowany przez Erica Arthura, kanadyjskiego architekta modernizmu. Nowy właściciel wraz z architektami postanowili zachować część zastanej architektury, między innymi poprzez zachowania niedziałającego komina. Dla architektów ważne również było zrównoważone podejście do projektowania. W ramach inwestycji przeprowadzono zazielenienie niewykorzystywanych terenów, a także nasadzenie setek drzew, mających pełnić funkcję zielonej kurtyny niwelującej hałas.

To również może Cię zainteresować: 

źródło: https://www.gh3.ca / zdjęcia: https://www.gh3.ca

Czytaj też: Kanada | Elewacja | Szkło  | Metal | Ciekawostki

Recent Posts

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej