Zaprojektowała wiejskie domostwo i zwyciężyła w międzynarodowym konkursie

Pola Kopras, studentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zwyciężyła w międzynarodowym konkursie „Homestead: Design a farmhouse”. Jury doceniło jej projekt domu i gospodarstwa rolnego w hiszpańskim regionie Castilla-La Mancha.

Konkurs organizowany był poprzez branżowy portal dla architektów UNI. Uczestnicy musieli zaprojektować wiejskie domostwo, które osadzone jest w rolniczym regionie Hiszpanii. Architektura takiego domostwa ma przenikać się z otoczeniem, będąc integralną częścią przyrody. Bez barier.

Polka Pola Kopras postawiła na naturalne materiały budowlane i korzystanie z lokalnych systemów konstrukcyjnych. W jej projekcie pola uprawne nie są sztucznie ograniczone do fragmentów.

Formowałam przestrzeń, bazując na proporcjach kontrastów, łączę to co żywe z nieożywionym, dynamiczne ze statycznym, pełne i masywne z ażurowym – czytamy wypowiedź Poli Kopras na stronie Politechniki Wrocławskiej.

Gospodarstwo jej projektu jest jak wieś w pigułce. Budynki mają liczne prześwity, które zapewniają miejsce naturze. W układ budynków projektantka wplotła liczne pastwiska, zagajniki i przestrzenie wypoczynkowe. Obiekty, które zaprojektowała miałyby też wpuszczać do wnętrza dużo naturalnego światła.

Całe założenie składałoby się z czterech budynków, z których część byłaby podzielona na więcej segmentów i połączona zadaszeniami. Większość projektowanego terenu przeznaczyła pod uprawy. Zaprojektowała też poszczególne nasadzenia w systemie pasów równoległych i prostopadłych, przeplatających się wzajemnie z zaplanowaną architekturą. Wiejskie domostwo tworzyłyby dom jednorodzinny przeznaczony dla 6 osób, towarzyszące mu przestrzenie mieszkalno-rekreacyjne oraz budynki dla zwierząt hodowlanych (2 krowy, 3 konie i 15 kur) i magazyny. Projektując kompleks, studentka wykorzystała swoje doświadczenie. Przez pewien czas mieszkała bowiem w centralnej części Hiszpanii, miała więc okazję przyjrzeć się życiu lokalnej ludności.

W projekcie domu uwzględniłam zwyczaje i stylu życia hiszpańskiej rodziny. Dlatego scenariusz funkcjonalno-przestrzenny tego budynku jest stosunkowo prosty, bazuje na otwartych przestrzeniach, skupia życie mieszkańców w strefie jadalnianej i salonowej oraz uwzględnia licznych gości – tłumaczy studentka.


Do budowy wykorzystała tradycyjne rozwiązania pozwalające na ograniczenie zużycia energii. Ściany budynków to kamienne mury o grubości od 8 do 40 centymetrów. Takie ściany gwarantują duże możliwości magazynowania energii zwłaszcza w przypadku wahań temperatur w ciągu doby.

Postawiłam sobie za cel, aby przy jednoczesnym poszanowaniu architektury regionalnej, nadać obiektom świeżości i nowoczesności. Pozwoliłam sobie na własne interpretacje tradycji i kultury miejsca oraz sięgnięcie po niekonwencjonalne inspiracje. Dlatego moje gospodarstwo wyłania się pośród pól, podkreślając ich ścisłe powiązanie, niczym tradycyjne lokalne schrony pasterskie los cucos. Kształt i konstrukcję dachu zaczerpnęłam z lokalnych pralni los lavaderos, a budynek magazynowy góruje nad resztą zabudowy podobnie jak wiatraki wzniesionych nad Campo de Criptana – dodaje Pola Kopras

Nagrodzony projekt (“Multitopia”) jest jednocześnie tematem pracy inżynierskiej Poli Kopras, obronionej w tym roku na Wydziale Architektury PWr. Studentka przygotowała ją pod opieką dr inż. arch. Ady Kwiatkowskiej.

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Wydarzenia  | Edukacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: Politechnika Wrocławska