ARCHITEKTURA

Jest zawieszona nad malowniczym kanionem. Bazylika Las Lajas

Historia bazyliki Las Lajas w Kolumbii jest wypełniona opowieściami o cudach i uzdrowieniach. Neogotycki kościół zawieszony jest nad malowniczym kanionem rzeki Guáitara, płynącej przy granicy z Ekwadorem. Świątynia oraz most, na którym stoi bazylika Las Lajas, są imponującymi popisami inżynierów i architektów. Choć bazylika została ukończona dopiero w połowie XX wieku, to początki miejsca kultu w kanionie sięgają wieku XVIII.

Pierwsza kapliczka w kanionie powstała w 1754 r. Była wykonana z prostych materiałów, głównie słomy i drewna. Miała ona upamiętniać cud, który według legend miał miejsce w pobliskiej jaskini. Według legendy Maria Mueses de Quinones i jej głuchoniema córka skryły się w jaskini przed ulewą. Dziewczynka cudownie odzyskała mowę po tym, jak dostrzegła wizerunek Matki Boskiej na ścianie jaskini. Z czasem miejsce stało się punktem pielgrzymek, a odwiedzający jaskinię mieli doznawać równie cudownych ozdrowień.

W XIX wieku wybudowano w tym miejscu niewielką świątynię i kapliczkę w jaskini. Obok utworzono także sztuczny wodospad. Jednak dopiero w 1916 r. rozpoczęto budowę pełnoprawnej bazyliki. Projekt kościoła przygotowali Gualberto Pérez i Lucindo Espinosa, architekt oraz inżynier z Ekwadoru. Wybudowano wysoki na 50 m most, a na nim neogotycką bazylikę o takiej samej wysokości. Z zewnątrz można zauważyć strzeliste wieżyczki po bokach i umieszczoną pośrodku rozetę. Elewację zdobią rzeźby aniołów i wizerunki świętych. Kolejne rzeźby aniołów ustawiono wzdłuż mostu.

fot. Diego Tirira, flickr, CC 2.0

Cudowna bazylika

Wewnątrz uwagę przykuwa ołtarz Matki Boskiej. Obraz przedstawia Madonnę trzymającą Jezusa na rękach oraz świętych: Franciszka i Dominika. Obraz nieznanego autora wykonano na skale. Sklepienie żebrowo-krzyżowe ozdobiono złotem. Natomiast w strzelistych oknach znalazły się witraże autorstwa włoskiego artysty Waltera Wolfa. Co ciekawe hiszpańskie “lajas” oznacza skałę osadową, czyli taką, jak ta na której powstał wizerunek Madonny.

Papież Pius XII kanonicznie koronował obraz Matki Boskiej w 1952 r. Kilka lat później kościół podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. Dziś jest to jedna z najsłynniejszych świątyń Kolumbii i Ekwadoru. Do bazyliki nad kanionem przyjeżdżają liczne grupy turystów, a według doniesień cudowne ozdrowienia mają miejsce do dziś. Prawdziwość tych zdarzeń nie została zweryfikowana. Jednak tego typu opowieści jest naprawdę dużo.

Źródło: Masterclass

Czytaj też: Architektura | Ciekawostki | Architektura sakralna | whiteMAD na Instagramie

fot. Bethany Ciullo, flickr, CC 2.0
fot. Leandro Peña, flickr, CC 2.0
fot. Diego Delso, wikimedia commons, CC 4.0
fot. GameOfLight, wikimedia commons, CC 3.0
fot. Diego Tirira, flickr, CC 2.0
fot. GameOfLight, wikimedia commons, CC 3.0
fot. Diego Tirrira, flickr, CC 2.0
fot. Diego Tirrira, flickr, CC 2.0
fot. Diego Delso, wikimedia commons, CC 4.0

Recent Posts

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej