ARCHITEKTURA

Zbudowane wokół drzewa. Centrum Informacji Turystycznej w Bressanone

Miasteczko Bressanone znajduje się w północnych Włoszech. Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Austrią. Niedawno zbudowano tam Centrum Informacji Turystycznej, które jest doskonałym przykładem tego, że z rosnącego na placu budowy drzewa można uczynić atut.

Budynek Centrum Informacji Turystycznej zbudowano w sąsiedztwie historycznych murów miasta i pałacu biskupiego z XVII wieku. Architekci zdecydowali się na nowoczesny kształt budynku, który dobrze odnalazł się wśród starej zabudowy.

Centrum ma pofalowane ściany i ma być świadectwem architektury współczesnego pokolenia. Skąd takie nawiązanie? W tym miejscu istniało już wcześniej kilka budynków, które w formie pawilonów nie przetrwały długo. W latach 90. XIX wieku zbudowano tu pawilon Habsburgów, który został zastąpiony innym w latach 30. XX wieku. W latach 70. zbudowano tu z kolei pawilon informacyjny według projektu lokalnego architekta Bartha. Najnowszą, opisywaną tutaj bryłę zaprojektowali architekci z pracowni MoDusArchitects.

Architekci chcieli nawiązać do form pawilonu z przeszłości. Dlatego zaproponowali loggie, baldachim oraz nadwieszoną konstrukcję, która nadała pawilonu lekkości. Przy okazji wyremontowano i zmieniono układ funkcjonalny pobliskich ulic.

Centrum Informacji Turystycznej zbudowane zostało wokół stuletniego platanu. Ten ostatni zdaje się być teraz nieodłączną częścią konstrukcji. Ściany budynku ozdobiono betonem, który pozyskano z pozostałości po budowie tunelu Brenner Base. Aby uzyskać jednolitą zewnętrzną powierzchnię ściany budynku zostały odlane z wielu mniejszych wylewów, tworząc pierścień konstrukcyjny o wysokości 9 metrów, który został zadaszony.

Centrum Informacji Turystycznej zostało nominowane do konkursu Mies van der Rohe Award 2022, w którym walczy o tytuł najlepszego obiektu architektonicznego Unii Europejskiej.

Czytaj też: Włochy | Podróże | Zieleń | Edukacja

fot. Oskar Da Riz, źródło: EUMies Award

Recent Posts

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

6 maja 2024

Stroje kąpielowe na wakacje. Jak wybrać odpowiedni model?

Zbliża się lato, a wraz z nim upragnione wakacje. Stroje kąpielowe są wtedy niezbędnym elementem…

6 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej