Zestaw do parzenia ziół w terenie. Praca dyplomowa studentki z Krakowa.

Nazywam się Weronika Wacławik. Jestem studentką na wydziale sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W ramach pracy dyplomowej zaprojektowałam” Nietypowy zestaw antystresowy” opisany poniżej, został on wyróżniony i z tego względu postanowiłam go zgłosić. Moją pracą jest “Rm.”, czyli zestaw do parzenia ziół w terenie, który ma mieć działanie antystresowe. 
Użytkownik korzystając z niego staje się uczestnikiem rytuału prowadzącego do zminimalizowania stresu. Cały rytuał nie odbywa się w jednym miejscu, natomiast jest to szereg gestów i czynności z nim związanych. Pomysł na stworzenie takiego projektu wziął się z naturalnej potrzeby człowieka do chwili przerwy, a takowej często towarzyszy filiżanka herbaty. Obecnie dominuje wśród ludzi chęć dbania o fizyczną część swojego ciała, natomiast ta psychiczna jest zaniedbywana. Zestaw do parzenia ziół “Rm.” uświadamia ludzi jak wiele rzeczy, które robią w domach, mogą robić na zewnątrz.
W dobie cyfryzacji zmierzamy do kryzysu izolacji, zapominając jak ważny jest kontakt z naturą. Stąd w projekcie znalazł się plecak, dający możliwość skorzystania z zestawu na zewnątrz. Obcowanie z naturą, to pierwszy element rytuału, którego doświadcza użytkownik. Kolejnym etapem rytuału jest znalezienie kamienia i miejsca, w którym rozpakowujemy zawartość plecaka. Kamień musimy znaleźć, bo nakłania nas to do dłuższego kontaktu z naturą. Następnym elementem rytuału jest rozładowanie nagromadzonych emocji, w tym celu użytkownik z pomocą pieńka oraz kamienia wbija stelaże w ziemię. Pieniek z czasem zacznie się deformować i tym samym stanie się symbolicznym odzwierciedleniem naszych emocji.
Ostatnim elementem rytuału jest ustawienie ceramiki na stelażach i przyrządzanie ziół. Podczas parzenia ziół użytkownik wszystko robi sam, tu nie ma bezprzewodowego czajnika, tu panem rytuały jest ten kto go wykonuje. Kolejno wykonywane czynność prowadzą do uspokojenia i radości towarzyszącej całej ceremonii. Po co ta cała ceremonia? Bo uczestnicząc w niej możesz oczyścić ciało, ale także duszę. Jej celem jest dążenie do osiągnięcia wewnętrznej harmonii i spokoju.
Zdjęcia: Ula Kóska

 

Autor: Weronika Wacławik / studentka na wydziale sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie
Tytuł pracy: Nietypowy zestaw antystresowy.
Nazwa produktu: “Rm.”, czyli remedium na stres.