Port Królewski i pierwsze w Polsce osiedle domów pływających

Uczelnia: 1 stopień Politechnika Poznańska – Wydział Architektury / 2 stopień Politechnika Wrocławska – Wydział Architektury

 
Autor: Aleksander Karaś + zespół projektowy apa IBEA
 
Temat: Pierwsze w Polsce osiedle domów pływających; Port Królewiecki na kanale Żerańskim w Warszawie

Istotnym problemem w Warszawy, podobnie jak dla każdego większego miasta, jest wysoka cena gruntów – co za tym idzie mieszkań. Przy słabej organizacji komunikacji mieszkanie na obrzeżach i codzienne dojazdy do pracy stają się uciążliwością i przykrym, acz koniecznym elementem codziennej rutyny mieszkańców. Istnieje jednak alternatywa. Teren, którego potencjał jest niewykorzystany.

Tą alternatywą jest Wisła. Podobnie jak wiele innych rzek w polskich miastach zieje pustką, spływa tylko bliznami miejscowości już odwiedzonych w swojej wędrówce do morza.

Pojawił się więc pomysł pójścia wzorem Holendrów i innych narodów, których kontakt z wodą jest oczywisty. “Postawmy dom na wodzie!” 
Docelowym mieszkańcem dla zaprojektowanego osiedla jest osoba pragnąca bliskiego kontaktu z wodą. Konieczność mieszkania w mieście nie musi wykluczać możliwości obcowania z naturą. Osiedle znajduje się w odnodze Portu Królewieckiego na Kanale Żerańskim. Spokojna, cicha okolica stała się tłem dla malowniczo zaprojektowanego osiedla domków jednorodzinnych. Koncepcja urbanistyczna – mozaikowe ułożenie obiektów projektowane było w taki sposób, by maksymalizować wrażenie intymności mieszkańców. Jednocześnie zapewniając duży wgląd społeczny w projektowane wnętrza zwiększa się bezpieczeństwo mieszkańców. “Ludzie wody” tworzą pewnego rodzaju brać, wśród tej społeczności mówi się, że woda niesie, ta charakterystyczna właściwość sprawia, że anonimowość w marinach jest elementem rzadkim. Tu, projekt urbanistyczny daje szanse bliskości, poznania sąsiadów i tworzy możliwości stworzenia małej, lokalnej społeczności.
Lokalizacja znajduje się na terenie poprzemysłowym. Obecnie istnieje silne parcie ze strony władz miasta, by teren rewitalizować. Wprowadzać życie, tworzyć tereny zieleni. Dawne magazyny – obecnie niszczejące – powoli znajdują nowe przeznaczenie i zostają oddane mieszkańcom. Powstają tu lofty, osiedla deweloperskie, plaże miejskie, jest również w planach pierwsze osiedle domów pasywnych.
Elementami istotnymi w projekcie są usługi obecne w najbliższej okolicy. 2wieże Centrum Sportu jest interesującą alternatywą dla spaceru po galerii handlowej. Zamiast wydać pieniądze, mieszkańcy osiedla mają szansę zrobić sobie wypad i skorzystać z jedynej takiej oferty w mieście. Gdy najdzie potrzeba szybkich zakupów, chęć zjedzenia azjatyckiego/egzotycznego jedzenia celem staje się CH Marywilska 44 będąca nieopodal.
W założeniu taki obiekt powinien być tańszy od tradycyjnego, by być łatwiej dostępnym.
– Odbiorca nie ponosi kosztów zakupu terenu. – Oszczędność
Wykorzystana w projekcie technologia opiera się na systemowym rozwiązaniu, w którym bloki polistyrenowe usztywnione są z obu stron warstwą siatkobetonu. Konstrukcja jest sztywna i lekka.
Prefabrykacja elementów oraz niskie koszty wykonania – Oszczędność
Fakt wykorzystania polistyrenu jako element masy tworzącej ściany powoduje, że przegrody mają wysoki współczynnik izolacyjności cieplnej. Szacowane zużycie energii w obiekcie wynosi 17 kWh/mkw*rok, ergo: tania eksploatacja obiektu – Oszczędność
Niewielka odległość od centrum, lokalizacja w miejscu o dużym potencjale inwestycyjnym, rozwijającym się oraz nieuczęszczana arteria komunikacyjna – Wisła – z bezpośrednim dojazdem do zalewu Zegrzyńskiego oraz centrum miasta – Oszczędność czasu.
To jednak wydają się puste słowa.
Nie jest ważny aspekt ekonomiczny, gdy można swój dom odcumować od pomostu i przestawić w inne miejsce, popłynąć. Nie bez powodu jednym z pierwszych haseł dla tego projektu było INFINITE HORIZON.