Livinn Kraków: studenci zaprojektowali przestrzeń w akademiku

Poznaliśmy laureatów pierwszego etapu konkursu architektonicznego „DORMITORIUM. Studencka Jednostka Mieszkalna”. Studenci zaprojektowali jednostkę mieszkalną dla osoby niepełnosprawnej, która zbudowana zostanie w akademiku. Projekt rewitalizacji samego gmachu przygotowali architekci z krakowskiej pracowni IBM Asymetria.

Konkurs organizuje Wydział Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego we współpracy 
z Golub GetHouse, firmą, która jest inwestorem akademika Livinn Kraków. Zdobywcami pierwszej nagrody w konkursie, polegającym na zaprojektowaniu jednostki mieszkalnej dla osoby niepełnosprawnej, zostali Tomasz Jałocha z Polski, pochodząca z Ukrainy Yevheniia Krepsheva oraz Maria Barranco Fernandez z Hiszpanii. Zwycięzcy otrzymali możliwość zrealizowania swojego projektu w akademiku Livinn Kraków przy ul. Romanowicza 4, powstającym w ramach gruntownej rewitalizacji i modernizacji budynku po dawnych zakładach Telpod w Krakowie.

Projekt „DORMITORIUM. Studencka Jednostka Mieszkalna” składa się z trzech odsłon. Pierwsza z nich, właśnie zakończona, polegała na zaprojektowaniu jednostki mieszkalnej dla osoby niepełnosprawnej. W drugim etapie studenci zmierzą się z wizją wymarzonej jednostki mieszkalnej, a trzeci dotyczyć będzie koncepcji udogodnień i dodatkowych funkcji w częściach wspólnych akademika, z których będą korzystali wszyscy studenci.

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem kreatywności i umiejętności studentów oraz poziomu zaprezentowanych projektów. Uczestnicy konkursu doskonale odczytali „ducha” nowoczesnego akademika Livinn Kraków, w którym chcemy stworzyć przestrzenie sprzyjające rozwijaniu pasji i zainteresowań oraz integrowaniu społeczności. Będzie to miejsce bardzo przyjazne, dostępne, w którym nie będą istniały bariery – mówi Jakub Bartos, Dyrektor ds. najmu w Golub GetHouse.

Livinn Kraków jest realizowany w ramach odrestaurowania budynku po dawnych zakładach Telpod przy ul. Romanowicza 4 w Krakowie. W zakresie projektu powstanie nowoczesny akademik, w którym znajdzie się 713 łóżek dostępnych w jednostkach mieszkalnych o różnej konfiguracji – od 1 do 4 pokoi. Każda z 290 jednostek mieszkalnych będzie posiadała pokój dzienny z przestrzenią do nauki, sypialnię, kuchnię oraz łazienkę. Jednostki będą w pełni umeblowane oraz będą posiadały dostęp do szybkiego internetu.

W ramach projektu „DORMITORIUM. Studencka Jednostka Mieszkalna” oprócz samego konkursu, zorganizowaliśmy także cykl wykładów i warsztatów z wybitnymi architektami. Swoją wiedzę studentom przekazał m.in. Joachim Schuessler, Principal w Goettsch Partners, jednej z najlepszych pracowni architektonicznych na świecie – komentuje Cezary Jarząbek, Założyciel i Prezes Zarządu Golub GetHouse.

Livinn Kraków zaoferuje studentom szeroką ofertę udogodnień. Otrzymają oni nieograniczony dostęp do specjalnie zaaranżowanych przestrzeni do nauki indywidualnej 
i grupowej, stref gier i rozrywki, sali kinowej i kuchni, umożliwiającej wspólne gotowanie. Na parterze akademika znajdą się komfortowe przestrzenie dla gości odwiedzających studentów oraz ogólnodostępny zewnętrzny taras. Dodatkowo, w budynku zostaną zaaranżowane: nowoczesna siłownia, rowerownia oraz pralnia, do których wyłączny dostęp będą mieli mieszkańcy Livinn Kraków. W budynku będzie znajdował się także wewnętrzny ogród ze strefą relaksu, w której unikalny klimat oraz zacienioną przestrzeń stworzą wysokie, naturalne drzewa. Duży nacisk położono na bezpieczeństwo mieszkańców. Cały obiekt będzie nadzorowany telewizją CCTV oraz przez czynną 24 godziny na dobę recepcję oraz ochronę.

Oprócz udogodnień przeznaczonych wyłącznie dla studentów, w Livinn Kraków znajdą się także ogólnodostępne przestrzenie – sklep, drogeria, restauracja i kawiarnia na parterze oraz taras.

Za projekt przebudowy budynku Telpod odpowiada krakowska pracownia architektoniczna IMB Asymetria, a generalnym wykonawcą inwestycji jest UNIBEP S.A. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na lato 2019 r., a obiekt będzie gotowy na przyjęcie pierwszych studentów wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2019/2020.