W centrum Łodzi zasadzono 1000 dużych drzew. Będzie ich 16 tysięcy! 

Zieleń w miastach jest wyjątkowo potrzebna. Wiemy o tym nie od dziś. Rośliny nie tylko są wspaniałą, naturalną ozdobą, ale także poprawiają jakość powietrza, są świetnym termoregulatorem, a także pełnią funkcję retencyjną. Właśnie dlatego w centrum Łodzi zasadzono 1000 dużych drzew. Do końca jesieni będzie ich łącznie 16 tysięcy! 

“Zazieleniamy ulice, podwórka i skwery. Zarząd Zieleni Miejskiej rozpoczął już jesienne nasadzenia drzew. Obok drzew sadzonych przy okazji inwestycji, pojawią się kolejne. Problemy związane z pandemią nie przeszkodziły nam w realizacji tego zadania. Zarząd Zieleni Miejskiej posadzi w tym roku prawie 1100 nowych drzew. Duża część z nich zazieleni jedną z najważniejszą arterii w mieście – trasę WZ, wzdłuż której dosadzimy kilkaset drzew” –  mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.

Poza ulicami, ZZM będzie także sadził drzewa w parkach. Na Julianowie ma to związek z naprawianiem szkód po gwałtownych zjawiskach pogodowych, które uszkodzimy tam zieleń. Nowe drzewa pojawią się także w mieście w związku z zadaniami zgłoszonymi w Budżecie Obywatelskim. Łodzianie zdecydowali, że bardziej zielono będzie na osiedlu Montwiła-Mireckiego, placu zabaw przy ul. Żubardzkiej, a także na Rudzie Pabianickiej.

Nowo nasadzone drzewa przy zrewitalizowanej ulicy Próchnickiej

“Do nasadzeń wybieramy drzewa duże, przygotowane do życia w trudnych miejskich warunkach, które dodatkowo zabezpieczamy w pierwszym okresie po posadzeniu” – dodaje Riemer.

Około 1000 drzew posadzi w tym roku także Zarząd Inwestycji Miejskich. Zmiany są najbardziej widoczne na śródmiejskich ulicach, które remontujemy w ramach programu rewitalizacji. Na ulicach Próchnika czy Rewolucji pojawią się drzewa, których nigdy wcześniej tam nie było. Podobnie będzie na nowym, 19 już woonerfie w Łodzi. Na ulicy Lipowej pojawi się niebawem 20 zupełnie nowych drzew.

W ramach programu rewitalizacji drzewa sadzone są nie tylko na ulicach, ale także w skwerach i podwórkach. Tegoroczne nasadzenia dopełniają prace w lesie Łagiewnickim. Tam rok do roku drzewa uschnięte i chore wymieniane są na nowe. Dotychczas udało się w Łagiewnikach posadzić 4 tys. drzew, a do końca roku pojawi się tam dodatkowo 9 tys. sadzonek.

Nasadzenia nie tylko w tym roku
Zarząd Inwestycji Miejskich posadził w Łodzi w 2019 roku ok. 2 tys. drzew oraz 35 tys. krzewów, bylin i traw. Podczas jesiennych nasadzeń, które rozpoczęły się w zeszłym roku nasadzono 1,2 tys. drzew i 300 tys. krzewów. Część z nich posadzonych została w rewitalizowanym centrum Łodzi, gdzie dodatkowo wyposażone zostaną w systemy nawadniania, oraz zamontowane zostaną czujniki wilgoci w zieleńcach, które automatycznie uruchomią system nawadniania w zależności od potrzeb roślin.

Tak na wiosne prezentowały się zeszłoroczne nasadzenia

„Sadzimy rozmaite gatunki. Wśród mniejszych nasadzeń będą to np. róże, derenie i berberysy. Drzewa to będą przede wszystkim graby, lipy i klony. Niektóre z nich będą nawet 8-metrowe. Nowe drzewa i krzewy pojawią się nie tylko w centrum Łodzi. W ramach przebudowy dróg i inwestycji osiedlowych uzupełnione zostaną również dotychczas istniejące szpalery drzew i zieleńce. Dla przykładu na trasie W-Z w okolicy ronda Inwalidów, na osiedlu Montwiłła-Mireckiego, czy  w łódzkich parkach. O to zadba Zarząd Zieleni Miejskiej, który zasadzi 1 300 nowych drzew. Co ciekawe, wśród inwestycji Zarządu Zieleni Miejskiej znajdzie się aż 270 drzew w miejscach wskazanych przez łodzian w ramach budżetu obywatelskiego.” – mówili w 2019 roku przedstawiciele Zarządzu Zieleni Miejskiej 

Drzewa, które w 2019 roku zasadził Zarząd Zieleni Miejskiej to gatunki odporne na miejskie warunki. Były to głównie lipy, brzozy, klony i głogi.

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Łódź | Polska | Miasto | Metamorfoza

Tak na wiosnę tego roku prezentowały się nasadzenia z jesieni roku 2019:

 

źródło: UMŁ / Aleksandra Hoc / 1000 dużych drzew w centrum Łodzi