1500 ptaków martwych po zderzeniu z wieżowcami w centrum Filadelfii

Do masowej śmierci ptaków doszło tydzień temu. Nad ranem na ulicach w centrum Filadelfii znaleziono ponad 1500 martwych ptaków. Zginęły uderzając o ściany wieżowców.

O problemie poinformował Stephem Maciejewski, ornitolog, który na co dzień pracuje w fundacji zajmującej się ochroną zwierząt – Audubon Pennsylvania. Maciejewski ma 71 lat, jest już na emeryturze. Wspomina, że ostatnia tak masowa śmierć ptaków w Filadelfii wydarzyła się w 1948 r. Obecny pogrom jest dla niego zagadką.

Z nieba spadło tak wiele ptaków, że nie wiedzieliśmy, co się dzieje. To było naprawdę katastrofalne wydarzenie. Ostatni raz coś takiego wydarzyło się w 1948 roku – powiedział dziennikarzom The Philadelphia Inquirer Stephem Maciejewski.

Wśród martwych ptaków znalazł między innymi kukułkę żółtodziobą, która wbiła się w wieżowiec będąc w drodze do Ameryki Środkowej lub Indii Zachodnich. Maciejewski zebrał blisko 400 ptaków z terenu między ulicami Market Street i JFK Boulevard. Zebranie tylu ptaków zajęło mu raptem trzy godziny.

Maciejewski oznacza każdego ptaka, notując jego trasę lotu, czas i miejsce uderzenia. Tak zebrane dane pozwolą przeprowadzić analizę i odpowiedzieć na pytanie, co tak właściwie się stało?
centrum Filadelfii


Do śmierci zwierząt doszło w dniach, kiedy ornitolodzy notują szczyt przelotu ptaków wędrownych z Kanady, Maine i stanu Nowy Jork do krajów Ameryki Środkowej i Południowej. Do nagłego lotu ptaki mógł skłonić szybki spadek temperatury powietrza. W Filadelfii ówczesnej nocy występowało duże zachmurzenie, lekki opad deszczu i pełnia księżyca – to wszystko mogło zepchnąć ptaki bliżej lądu. Ptaki lecące z odległych siedlisk na Północy mogą mieć problem z ominięciem szklanych wież.

Gdy w ciemności dotarły do Filadelfii, światła wewnątrz budynków przyciągały ptaki. Niektóre drapacze chmur mają wewnętrzne atria, co mogło skłonić ptaki do myślenia, że mogą tam wylądować – pisze dziennikarz Frank Kummer.

Część ptaków została przewieziona do siedziby Akademii Nauk Przyrodniczych w Drexel i zostanie przebadana. Naukowcy chcą sprawdzić, czy nie zostały otrute.

Czytaj więcej: Ciekawostki | Stany Zjednoczone | Wieżowiec | Zwierzęta

źródło: The Philadelphia Inquirer

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły