Centrum Sportu w Parku Kasprowicza w Poznaniu [PORTFOLIO]

deded

Autor: Miłosz Korczak

Uczelnia: Politechnika Poznańska, Wydział Architektury; semestr VI, stopień I, rok akademicki 2013/2014; Prowadzący: dr inż. arch. Hanna Michalak

Temat: Centrum Sportu | Park Kasprowicza

 

Park Kasprowicza jest wyjątkowym terenem o bezzaprzeczalnie ogromnym potencjale, jednak z biegiem lat, pomimo bezpośredniego sąsiedztwa wyjątkowej ikony architektury jaką jest bryła poznańskiej areny, autorstwa Jerzego Turzenieckiego, przestrzeń ta ma stosunkowo niewiele do zaoferowania.

Niestety podupadły wał wokół stadionu jak i dawne basen, zdegradowane, już dawno straciły swój sportowy charakter. Wyjątkowy w swojej formie budynek Areny również wymaga zdecydowanych działań mających na celu poprawę jego kondycji. Proponowany projekt ma w założeniu przywrócić zapomniane miejsce i stać się przestrzenią rekreacji, z której korzystają zarówno mieszkańcy najbliższej okolicy, jak i całego Poznania.

Obiekt łączy w sobie szereg różnorodnych funkcji, by jednocześnie poza wiodącą funkcją sportową, pełnić rolę domu kultury, miejsca spotkań i warsztatów. Sama forma domyka w pewien sposób park, odcinając go od ruchliwej drogi, by miękką linią przechodzić od łuków areny do nowoprojektowanej formy obiektu. Sercem obiektu jest hala sportowa, dająca możliwość rozgrywania zawodów o randze międzynarodowej. Dodatkowo w obiekcie znaleźć można szereg pomniejszych sal treningowych, strefę przeznaczoną na siłownię, fitness jak i miejsce relaksu ze strefą masażu. W najwyższej części obiektu, poprzez wszystkie jego piętra przebiega ścianka wspinaczkowa, przez której przeszklenie można podziwiać zarówno budynek areny jak i w dalszej perspektywie obiekty City Parku. Powyżej przestrzeni sportowej, z widokiem na park, zlokalizowana jest strefa gastronomiczna jak i czytelnia, czy wielofunkcyjne sale przeznaczone na spotkania i warsztaty. Być może bodziec w postaci nowego obiektu, mógłby przyczynić się do rewitalizacji obszaru, by znów mógł służyć poznaniakom zarówno podczas większych wydarzeń sportowych jak i niedzielnych spacerów.