Filodendron podwójnie pierzasty, łac. philodendron bipinnatifidum

Badania NASA: 18 roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze.

W roku 1989 amerykańska agencja kosmiczna NASA powołała do życia departament Clear Air Study, w którym zespół składający się z naukowców, botaników i inżynierów miał badać oddziaływanie roślin na otoczenie, w którym się znajdują. Celem było znalezienie roślin, które będą generować najwięcej tlenu, a także będą potrafić usuwać z powietrza szkodliwe związki chemiczne takie jak dwutlenek węgla, czy związki siarki. Rośliny te miały być odpowiedzią na tzw. „syndrom chorego budynku”. Miały być także wsparciem dla astronautów mieszkających w stacjach kosmicznych. NASA podzieliła się swoimi wynikami wieloletnich badań prezentując listę 18 roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze!

Początkowo NASA przeprowadziła badania w odpowiedzi na tak zwany „syndrom chorego budynku”, który był sporym problemem w XX wieku. Chodziło o problem zanieczyszczenia mieszkań związkami chemicznymi pochodzącymi między innymi z farb, czy materiałów budowlanych wykorzystywanych w tamtych czasach. Pod koniec lat 70. zaczęto odchodzić od mechanicznej wymiany powietrza w mieszkaniach ze względu na redukcje zużycia energii w budynkach. Z powodu braku naturalnej wentylacji i świeżego powietrza problem został spotęgowany.

NASA doszła do wniosku, że oprócz stosowania bezpieczniejszych materiałów budowlanych i minimalizacji wentylacji mechanicznej, zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach można znacznie złagodzić poprzez wprowadzenie “systemu podtrzymywania życia natury” – roślin. W tym celu NASA powołało zespół, który miał za zadanie znaleźć rośliny, które będą działały jak naturalne filtry powietrza, a jednocześnie nie będą zbyt wymagające. 

W badaniach NASA nad czystym powietrzem stwierdzono, że niektóre rośliny mogą działać jak naturalny filtr powietrza, usuwając zanieczyszczenia powietrza takie jak: benzen, formaldehyd i trójchloroetylen.

W ramach badań, które trwały dwa lata, kolekcja roślin została umieszczona w szczelnie zamkniętej komorze powietrznej i wystawiona na działanie wysokich stężeń substancji chemicznych. Następnie badacze dokumentowali procent substancji chemicznej, która została usunięta z zamkniętej przestrzeni po upływie 24 godzin. W ten sposób powstała lista 18 roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze! Prezentujemy je poniżej:

Czytaj też:  Ekologia | Zieleń | Rośliny | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie