240-metrowy wieżowiec w centrum Warszawy. Ma stanąć obok Oxford Tower!

240-metrowy wieżowiec ma stanąć przy Oxford Tower? To bardzo prawdopodobne! Do stołecznego ratusza wpłynął właśnie wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy nowego wysokościowca, który miałby powstać u zbiegu ulic Chałubińskiego i Nowogrodzkiej na warszawskim Śródmieściu. Co więcej inwestor planuje całkowicie wyremontować Oxford Tower (dawne Intraco II), a także dobudować około 30 metrową dobudówkę dla budynku Podium. Czy ratusz wyrazi zgodę? 

Jak wynika z wniosku złożonego w stołecznym magistracie, inwestor ma spore plany związane z nieruchomościami. Po pierwsze, stojący obecnie pod adresem Chałubińskiego 8, 138-metrowy wieżowiec Oxford Tower ma zostać całkowicie wyremontowany i powiększony o nadbudówkę. Obok stanąć ma 240-metrowy wieżowiec o powierzchni 96 100 metrów kwadratowych.

Warto zaznaczyć, że jeśli 240-metrowy wieżowiec powstanie, będzie drugim najwyższym budynkiem w stolicy (licząc do dachu, bez iglicy), przegrywając jednie z Varso Tower (o którym przeczytacie TUTAJ). Poza przebudową Oxford Tower i budową 240-wieżowca w centrum Warszawy, powstać ma także 30-metrowe przyziemie dla budynku Podium. Powierzchnia poszczególnych budynków ma wynosić odpowiednio dla wyremontowanego Oxford Tower, nowej 240-metrowej wieży i nowego przyziemia Podium: około 52,9 tys. mkw., około 96,1 tys. mkw. i około 35,9 tys. mkw. We wniosku do ratusza deweloper zaproponował także budowęparkingu o powierzchni 63,5 tys. mkw. Czyli na około dwa i pół tysiąca samochodów.

Zdjęcie: Google Maps

240-metrowy wieżowiec w centrum Warszawy – kręta droga

Należy tu zaznaczyć, że to nie pierwszy raz, gdy inwestor stara się o realizację tej inwestycji. Już w 2015 roku inwestor zaproponował podwyższenie wieżowca Oxford Tower I do wysokości 160 metrów i budowę obok zupełnie nowego budynku o wysokości 220 metrów. Wtedy na drodze do tych planów stanęły prowadzone wówczas prace nad planem miejscowym dla tego terenu. Plan uchwalono 2 lata później. Pojawiła się w nim zgoda na realizację nowych wieżowców. Został on jednak zakwestionowany przez wojewodę i cały plan miejscowy trafił do kosza. Jak będzie tym razem? Trudno powiedzieć! Decyzja, czy 240-metrowy wieżowiec powstanie należy teraz do miasta.

źródło: https://investmap.pl
zdjęcia: Foto: Adrian Grycuk – licencja CC BY-SA 3.0-pl / Wikimedia Commons – pl.wikipedia.org, / Oxford Tower

Czytaj też: Architektura w Polsce | Ciekawostki | Warszawa | Wieżowiec | Metamorfoza