fot. Traper Bemowski, wikimedia.org, licencja: CC BY 3.0

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości architekta, który w swoich sakralnych projektach dążył do eliminowania elementów, które mogłyby rozpraszać wiernych.

Budynek jest częścią klasztoru dominikanów, którego historia sięga 1936 roku. Klasztor na Służewie w Warszawie powstał z inicjatywy ojca Jacka Woronieckiego, w 1936 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę świątyni. Ta wydarzyła się dopiero dziesiątki lat później.

Kościół zaprojektował Władysław Pieńkowski, który szkolił się pod okiem Marka Leykama (autora m.in. poznańskiego Okrąglaka). Nad projektem pracował w latach 1982-1983. Świątynia na budowę musiała czekać jeszcze 10 lat.

Władysław Pieńkowski zaprojektował kilka kościołów. Dostrzec w nich można zabiegi nawiązujące do modernizmu. Architekt był zwolennikiem stosowania czystych form, by sam budynek pomagał skupieniu i nie rozpraszał osób uczestniczących w liturgii. Świątynia na Służewcu inspirowana jest gotykiem. Nawiązanie to osiągnięto poprzez strzelistą formę oraz ceglaną elewację.

fot. Zdzisław Adam Niedźw…, wikimedia.org, licencja: CC BY 3.0

Wrażenie robi wnętrze budynku, którego głównym elementem są żelbetowe żebra. Wspierają one strzeliste sklepienie. Nad ołtarzem głównym powstał świetlik, który wpuszcza do wnętrza rozproszone światło.

Niestety architekt nie doczekał końca budowy kościoła, zmarł w 1991 r. Za kontynuację prac odpowiedzialny był Stanisław Niemczyk.

Czytaj też: Architektura sakralna | Warszawa | Modernizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie