Wizualizacja poglądowa prezentująca przebudowę Placu Defilad

50 milionów na zieleń w Warszawie. Tak zadecydowali mieszkańcy!

50 milionów na zieleń w Warszawie – taką decyzję podjęli mieszkańcy stolicy w ramach Budżetu Obywatelskiego (BO). Mieszkańcy, jak co roku, mogli za sprawą BO zgłosić ich zdaniem ciekawe projekty, które następnie były oceniane przez głosujących. W tegorocznej akcji, podobnie jak w zeszłym roku, królowały projekty związane z poprawą estetyki, bioróżnorodności i bezpieczeństwa w mieście. Warto zaznaczyć, że w tegorocznej akcji do mieszkańcy mieli do wydania 101 milionów złotych, zatem “zielone” projekty zgarnęły niemal połowę całej puli. 

Głosowanie trwało od 15 do 30 czerwca. W tegorocznej edycji mieszkańcy mogli wybierać spośród 1183 projektów. Ostatecznie do realizacji wybrali 325 propozycji – 13 ogólnomiejskich i 312 dzielnicowych. Pełne wyniki głosowania są dostępne na stronie https://bo.um.warszawa.pl

“Siłą napędową budżetu obywatelskiego są ludzie – zgłaszają projekty i wybierają te, które należy zrealizować. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zagłosowali. Szczególne podziękowania kieruję do autorów projektów. Wiem, że włożyli dużo pracy, aby najpierw przygotować i zgłosić swoje propozycje, a później zachęcić mieszkańców do głosowania” -– mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka-koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w warszawskim Ratuszu.

Budżet Obywatelski 2023 w Warszawie – zwycięskie projekty

Zwycięskie projekty zostały ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbyła się 13 lipca 2023 r. w Pałacu Kultury i Nauki. Wyniki zaprezentowali koordynatorzy ds. budżetu obywatelskiego oraz autorzy projektów z tej i poprzednich edycji.

Zdecydowana większość warszawiaków i warszawianek zagłosowała na pomysły związane z miejską zielenią i infrastrukturą rowerową – łącznie na realizację zadań w tych kategoriach miasto przeznaczy blisko 70 mln zł. Projekt ogólnomiejski o najwyższym szacunkowym koszcie realizacji to Remont chodników i ścieżek rowerowych w Warszawie oraz nasadzenie krzewów – na jego realizację zostanie przeznaczonych 6 073 040 złotych. Z kolei najdroższy projekt dzielnicowy to Zieleń zamiast betonu na Pradze-Południe za 1 744 547 zł.

Największym poparciem mieszkańców w 10. edycji cieszył się ogólnomiejski projekt 500+ drzew dla Warszawy – zagłosowały na niego aż 27 564 osoby.

Wśród 325 zwycięskich projektów, oprócz projektów dotyczących zieleni i infrastruktury rowerowej, znalazły się pomysły zakładające m.in. doposażenie oddziałów ginekologiczno-położniczych w miejskich szpitalach, organizację zajęć psychologicznych dla dzieci i młodzieży, zakup nowych książek i audiobooków w bibliotekach oraz organizację różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych.

Łącznie udział w głosowaniu wzięło 85 048 osób. Największe zainteresowanie głosowaniem odnotowano w Ursusie, gdzie zagłosowały 63 osoby na 1000 mieszkańców dzielnicy. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Rembertów i Białołęka (56 głosujących na 1000 mieszkańców dzielnicy), a tuż za podium uplasował się Wawer (55 głosujących na 1000 mieszkańców dzielnicy).

Aż 99 proc. głosów zostało oddanych drogą elektroniczną, z czego ponad 25 proc. wszystkich głosujących przez internet, zagłosowało ostatniego dnia głosowania. Najchętniej głosowały osoby w przedziałach wiekowych 25-34 i 35-44 lata. Jak co roku, zagłosowało więcej kobiet (63 proc.) niż mężczyzn (37 proc.).

źródło: UM Warszawa (https://um.warszawa.pl) /Budżet Obywatelski w Warszawie (https://bo.um.warszawa.pl)

Czytaj też: Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie  | Ekologia | Warszawa | Place, Skwery, Parki  | Zieleń | Ciekawostki