60-metrowe mieszkanie na Sołaczu według projektu NUUT i Marka Mnichowskiego

60-metrowe mieszkanie na poznańskim Sołaczu zaprojektowane zostało przez Pracownię NUUT we współpracy z architektem Markiem Mnichowskim. Mieszkanie znajduje się w zielonej i spokojnej części Poznania. Łączy ono funkcję mieszkalną z funkcją domowego biura architektów. Wnętrze zaprojektowane zostało w duchu przyjemnego minimalizmu. Chodziło o to, żeby stworzyć jasną i czytelną przestrzeń, przy jednoczesnym uniknięciu monotonii.

Architektom zależało na maksymalnym otwarciu przestrzeni i połączeniu pomieszczeń przy jednoczesnym zachowaniu wydzielonych stref. Efekt ten udało się uzyskać dzięki wprowadzeniu układu przechodniego oraz stworzeniu dodatkowego korytarza wzdłuż zewnętrznej ściany zakończonego drugim wejściem do sypialni. Największym wyzwaniem było wydzielenie z części dziennej strefy do pracy, przy jednoczesnym zachowaniu wrażania przestronności mieszkania. Architektom zależało na zdefiniowaniu części biurowej i zaznaczeniu jej granic bez całkowitego separowania jej od części dziennej. Powstało wiele wariantów, ale ostatecznie wybrany został ten, który zakładał, że biuro ma formę wydzielonego ze strefy dziennej prostopadłościanu, który tylko jednym bokiem przylega do ściany innego pomieszczenia. Z pozostałych 3 stron można go obejść, można do niego również wejść z dwóch różnych kierunków ponieważ jest on otwarty na przestrzał. Taki zabieg sprawił, że pomimo tego, że mieszkanie jest jednostronne, jest bardzo jasne, a wydzielające przestrzeń do pracy ażurowe przegrody nie ograniczają dostępu światła i nie zamykają całkowicie tej przestrzeni.

Punktem wyjścia dla całego projektu było stworzenie jasnej przestrzeni, która będzie stanowiła tło dla mebli i elementów dekoracyjnych o ciekawej formie i kolorystyce. Ta idea dała początek białej podłodze z żywicy oraz białym ścianom w pokojach i łazience. W części dziennej na białym tle ustawiona została sofa w intensywnym, koniakowym kolorze wraz z czarnym stolikiem marki Hay. Komoda z litego drewna, zaprojektowana przez architektów i wykonana przez zaprzyjaźnioną firmę Jan Mokrzecki Furniture, została umieszczona naprzeciw sofy. Wiszący nad komodą obraz jest również dziełem jednego z projektantów – Marka. W strefie wypoczynkowej swoje miejsce znalazł także odrestaurowany fotel Chierowski.

W części kuchennej, podobnie jak w pozostałej części mieszkania, króluje biel, ale tym razem w połączeniu ze zdecydowanym i mocnym akcent w postaci czarnej wnęki ze spieku kwarcowego. Charakteru szafkom nadają mosiężne uchwyty, korespondujące formą i barwą z inspirowaną motywami roślinnymi lampą nad stołem. Rośliny i różnego typu dekoracje roślinne stanowią nieodłączny element mieszkania.


Sypialnia z założenia miała mieć spokojniejszy i bardziej neutralny charakter. Mamy tu głównie biele i szarości w połączeniu z dębowym drewnem łóżka i czarnymi szafkami nocnymi marki WOUD. Architekci postanowili jednak nieco przełamać spokojny charakter pomieszczenia masywną lampą stojącą z przyjemnym ciepłym światłem.

Biel i dąb pojawiają się również w łazience. Tu też zastosowana została posadzka żywiczna na całej powierzchni pomieszczenia. Blat szafki zespolony z umywalką wykonany został z Corianu. W szafce pod blatem ukryto pralkę i niewielkie szuflady na najpotrzebniejsze rzeczy. Projektanci celowo zrezygnowali z lustra nad blatem i umieścili je tuż obok szafki. Całe wnętrze łazienki utrzymane zostało w naturalnych barwach i raczej minimalistycznym klimacie i dopełnione starannie dobranymi dodatkami.

Mieszkanie architektów w Poznaniu zdecydowanie zwraca uwagę swoją prostotą, funkcjonalnością i minimalistycznym stylem, a zastosowanie ciekawych kolorów i dodatków dekoracyjnych dodaje mu charakteru i osobowości. Otwarty układ przestrzenny pozwala na swobodne przemieszczanie się między pomieszczeniami, jednocześnie zachowując wyraźne granice między nimi. Jak wam się podoba 60-metrowe mieszkanie na Sołaczu według projektu NUUT i Marka Mnichowskiego?

O pracowni: 
Pracownia NUUT została stworzona w 2012 roku przez architektki Annę Maj absolwentkę Wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Poznańskiej oraz Katarzynę Frankowską absolwentkę Wydziału Architektury i Urbanistyki na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 2015 roku z pracownią współpracuje Marek Mnichowski absolwent poznańskiej Politechniki kierunku Architektura i Urbanistyka, który zawodowe doświadczenie nabywał w Niemczech i Belgii. Projektantów połączyła miłość do architektury, designu i mody. Istotna jest dla nich ponadczasowość, jakość i szczerość stosowanych materiałów. Najlepiej czują się w funkcjonalnej prostocie. Nieustannie zajmuje ich relacja pomiędzy formą, a funkcją. Więcej na www.nuut.pl. 

zdjęcia: ONI Studio

Czytaj też: Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie  | Poznań | Wnętrza | Apartament | Polscy projektanci