Płytki rafowe z terakoty. Pomogą ratować rafy koralowe!

Naukowcy z uniwersytetu z Hongkongu wraz z architektami, inżynierami i naukowcami morskimi opracowali „płytki rafowe”, których zadaniem jest pobudzenie wzrostu koralowców. Rafy to jeden z najważniejszych elementów całego morskiego ekosystemu. Są nie tylko wyjątkowo piękne, ale także tworzą najbogatsze i najbardziej różnorodne ekosystemy na całym świecie. Zniknięcie raf spowoduje zaburzenie równowagi biologicznej nie tylko mórz i oceanów, ale i całej światowej flory i fauny.

Płytki rafowe mające nieco ponad 60 centymetrów szerokości wykonane zostały z gliny utwardzonej do terakoty w piecu. Według naukowców z uniwersytetu w Hongkongu glina jest zdecydowanie bardziej przyjazna środowisku niż beton, stal, czy plastik.


Co ciekawe, płytki rafowe powstały za sprawą drukarek 3D, dzięki czemu ich produkcja jest bardzo szybka i precyzyjna, a także na bieżąco, w specjalnym programie komputerowym, można modyfikować ich kształt w taki sposób, by dostosować płytki rafowe do uwarunkowań środowiska.

Płytki zaprojektowano tak, aby pomóc w odbudowie koralowców, zapewniając im podstawę do umocowania się i aby zapobiegać sedymentacji, jednemu z głównych czynników zagrażających koralowcom. Kafle stanowią kotwice również dla tych koralowców, które same mogłyby nie przetrwać, dając im drugą szansę na rozwój. Heksagonalny kształt płytek rafowych sprawia, że można je łączyć tworząc spore podwodne polany koralowców. Narazie grupy płytek umieszczono w 3 miejscach parku morskiego Hoi Ha Wan w Hongkongu. Na nich rozmieszczone zostały trzy rodzime rodzaje koralowców występujące w okalających wodach. Park Hoi Ha Wan jest domem dla ponad trzech czwartych koralowców tworzących rafy w wodach Hongkongu. Łącznie rozmieszczono 40 metrów kwadratowych sztucznej rafy, która będzie monitorowana przez następne półtora roku. Przypomnijmy, że niedawno opisywaliśmy podobny projekt. O Coral Carbonate przeczytacie TUTAJ!

Czytaj też: Ekologia | Zwierzęta | Zieleń | Ceramika | 

źródło: aal.hku.hk