Akademia Marynarki Wojennej

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni rusza z budową nowoczesnego akademika

Akademia Marynarki Wojennej wyłoniła właśnie generalnego wykonawcę  budynku wielofunkcyjnego, który powstanie przy ulicy Śmidowicza 69. Obiekt powstanie w ciągu 32 miesięcy i zostanie sfinansowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Firma Mirbud została wybrana na generalnego wykonawcę budynku wielofunkcyjnego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu przy ulicy Śmidowicza 69 w Gdyni. Inwestycja o wartości 114,7 mln zł brutto powstanie na zlecenie Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.

W parterze obiektu zaplanowano kuchnię i stołówkę z możliwością całodziennego żywienia do 300 osób. Na pierwszym piętrze nowego budynku gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej znajdzie się sześć sal wykładowych oraz audytorium na 70 osób. Powyżej mieściły się będą pokoje studenckie – 100 lokali jednopokojowych i 50 dwupokojowych, a ostatnie piętro inwestycji zostanie zagospodarowane pod salę konferencyjną oraz oficerską mesę. Istniejący parking na działce zostanie rozbudowany.


Inwestycja realizowana przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni to odpowiedź na wzrost liczby studentów. W przypominającym apartamentowiec budynku znajdą się sale wykładowe, audytorium, pokoje studentów, kuchnia i stołówka. Obiekt powstanie na terenie uczelni przy ul. Śmidowicza 69. W miejscu, w którym dziś znajduje się przeznaczone do rozbiórki betonowe boisko.

W związku z dynamicznie zwiększającą się w ostatnich latach liczbą studentów wojskowych i planowanych kolejnych liczniejszych roczników, Akademii Marynarki Wojennej zaczęło brakować sal wykładowych, miejsc noclegowych, a przede wszystkim możliwości żywienia studentów i kadry. Stąd konieczność budowy nowego budynku, który łączy w sobie wiele funkcji – mówił w 2020 roku Marek Drygas, kanclerz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

źródło: UM Gdynia, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni / wizualizacje: Kowalski Architekci Sp. z o.o.

Czytaj też: Gdynia | Architektura | Edukacja | Architektura w Polsce | Szkoła