Meczet Al-Nouri

UNESCO odbuduje meczet Al-Nouri zniszczony przez Państwo Islamskie

Meczet Al-Nouri w Mosulu, który został zniszczony przez dżihadystów z Państwa Islamskiego podczas walk o Mosul zostanie odbudowany przez UNESCO. Znajdujące się w Iraku miejsce kultu muzułmańskiego zostanie odbudowane wraz ze zdewastowanymi ogrodami. W sąsiedztwie powstaną również dodatkowe obiekty kulturowe, edukacyjne i rekreacyjne. 

Powstały w XII wieku meczet Al-Nouri był jednym z najważniejszych ośrodków kultu muzułmańskiego w Iraku. Został zniszczony w 2017 roku przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (ISIS) podczas bitwy o Mosul, która była jedną z najdłuższych i najbardziej krwawych bitew stoczonych na terytorium Iraku. W wyniku działań wojennych meczet wraz z przylegającymi obiektami kulturowymi zostały niemal całkowicie zniszczone.

UNESCO wraz z egipskimi architektami w składzie: Salah ElDinSamir Hareedy, Khaled Farid El-Deeb, Sherif Farag Ebrahim, Tarek Ali Mohamed, Noha Mansour Ryan, Hager Abdel GhaniGad, Mahmoud Saad Gamal i Yousra Muhamed El-Baha zaproponowali inicjatywę nazwaną Courtyards Dialogue, w ramach której cały kompleks ma zostać odbudowany. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku. 

zdjęcie: Yusuke Suzuki/Kyodo / Forum

Projekt Courtyard Dialogue został wybrany w drodze konkursu architektonicznego zorganizowanego przez UNESCO ramach projektu Revive the Spirit of MosulJak sama nazwa wskazuje, projekt jest próbą odbudowy miasta Mosul po tym, jak zostało ono niemal doszczętnie zniszczone podczas okupacji przez bojowników Państwa Islamskiego latach 2014-2017.

Odbudowa kompleksu meczetu Al-Nouri, historycznego miejsca, które jest częścią tkanki i historii Mosulu, będzie kamieniem milowym w procesie postępującego pojednania spójności społecznej w rozdartym wojną mieście. Miejsca dziedzictwa i pomniki historyczne potężnymi katalizatorami poczucia przynależności, wspólnoty tożsamości ludzi. one kluczem do ożywienia ducha Mosulu i całego Iraku.” wyjaśniła Audrey Azoulay, Dyrektor Generalna UNESCO.Meczet Al-Nouri

W ramach projektu meczet Al-Nouri zostanie zrekonstruowana tak, aby wyglądał tak jak dawniej, integrując części budynku, które przetrwały zniszczenieZostanie on jednak ponownie otwarty z lepszym dostępem do naturalnego światła, wraz z przylegającą do niego częściowo zadaszoną strukturą, która zapewni więcej miejsca dla kobiet i dostojnikówOdbudowany zostanie także charakterystyczny, pochylony minaret meczetu.

Drugorzędne budynki na całym terenie będą pokryte perforowaną cegłą i będą zawierać obiekty przeznaczone do edukacji, działalności społecznej i kulturalnejUNESCO ma nadzieję, że miejsca te będą znówsłużyć mieszkańcom Mosulu w sposób, który wykracza poza jego główną funkcję religijną.

Aby zapewnić integrację odbudowanego kompleksu meczetu Al-Nouri z miastem, zostanie on przebudowany otwartymi przestrzeniami publicznymi dostępnymi przez pięć wyraźnie zaznaczonych wejść. Mozaika zamkniętych dziedzińców zostanie wprowadzona jako ukłon w stronę historycznych domów ogrodów, które znajdowały się tu jeszcze przed przebudową meczetu w 1944 roku.

Czytaj też: Historia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

zdjęcia: Yusuke Suzuki/Kyodo / Forum