Aleja sztuki

Aleja sztuki w Chinach w dawnych budynkach fabrycznych

Aleja sztuki o nazwie Taoxichuan pozwala nam przenieść się na chwilę do wschodnich Chin, do miasta słynącego z produkcji porcelany Jingdezhen. Berlińska i szanghajska pracownia David Chipperfield Architects zaprojektowała tu akademię muzyczną, teatr i kompleks hotelowy. 

Pracownia jest odpowiedzialna za przygotowanie generalnego planu dla tego obszaru. Zachowano, odrestaurowano i przekształcono istniejące budynki fabryczne, całość uzupełniono nowymi budynkami.  To między innymi  teatr, hotel oraz akademia muzyczna. Całość stanowi swego rodzaju kampus sztuki, będący platformą do organizowania wydarzeń kulturalnych.

TEATR WIELKI

Aleja sztuki posiada w swojej zachodniej części Teatr Wielki wyznaczający północną granicę założenia. Główne budynki publiczne nowej dzielnicy kulturalnej znajdują się na bulwarze w zachodniej części. Teatr zbudowano, opierając się na nowej konstrukcji z cegły, nawiązując do wyglądu zabytkowych fabryk. Konstrukcja posiada dwa punkty – operę i teatr typu „Black box”.

Całe audytorium opery mieści 1200 osób oraz jest pokryte fornirem z orzecha włoskiego. Środek ma kształt podkowy z trzema balkonami. Ten klasyczny format audytorium pozwala połączyć publiczność z wykonawcami tworząc jedną społeczność przeżywającą występ artystyczny. Teatr Black Box pokryty jest czarnym drewnem. Dzięki mobilności infrastruktury scenicznej dostępne są różne konfiguracje wystawianych tam sztuk.

Do Teatru prowadzi przejście przez obszerny hol, który z drugiej strony wychodzi na spacerowy trakt. Z poziomu holu goście mają dostęp do szatni. Nad ich głowami powstała galeria. Przestrzeń zewnętrzną i wewnętrzną połączyła podłoga wykonana z kamienia. Zakrzywiona widownia wychodzi również na zewnątrz i jako ceglana bryła unosi się nad dachem holu. Jest nocą podświetlana, nadając miejscu charakterystyczny klimat.

AKADEMIA MUZYCZNA

Nowy budynek akademii muzycznej mieści się w dwóch dawnych fabrykach ceramiki z XX wieku. Znajduje się w południowej części kampusu. Architekci zachowali przemysłowy charakter, stosując subtelne podejście do renowacji. Zamienili tylko niezbędne elementy takie jak dachy z metalowej blachy na dachówki w celu poprawienia akustyki.

W większym pomieszczeniu w budynku znajdzie się sala koncertowa mieszcząca 350 osób oraz obszerne lobby. Zaplecze obsługi widowni oraz sale do ćwiczeń zostały umieszczone w drewnianych sześcianach, które stoją wewnątrz budynku, tworząc dwupiętrowe konstrukcje. Realizacja została wykończona wysokiej jakości materiałami, w tym fornirem klonowym i drewnem sosnowym — wszystko by podkreślić industrialny wygląd budynków.

KOMPLEKS HOTELI

Aleja sztuki posiada również kompleks hoteli położony jest w centralnej części dzielnicy kulturalnej Jingdezhen, pomiędzy teatrem a akademią muzyczną. Składa się z czterech oddzielnych budynków mieszczących hotel czterogwiazdkowy, hotel pięciogwiazdkowy oraz miejsce do organizowania publicznych wydarzeń. Przestronna i lekka konstrukcja jest łącznikiem wszystkich tych budynków i tworzy przestrzeń wspólną dla różnych działań publicznych.

Każdy z tych budynków posiada swój własny, indywidualnie zaprojektowany dziedziniec z ogrodem. Dziedzińce można podglądać z hotelowych korytarzy. Umożliwia to zabudowa z perforowanej cegły.

Jeden z bardziej wysuniętych na południową stronę obiektu budynek posiada eleganckie sale służące do organizowania różnych wydarzeń. Gmach dawnego akademika z lat 60. został włączony do kompleksu jako hotelowy budynek mieszkalny. Nawiązując do fabrycznych zabytków, fasady zbudowano z cegły, zgrabnie wtapiając je w industrialne tło.

Czytaj też: Chiny | whiteMAD na Instagramie | Cegła | Kultura| Sztuka | Zabytek

Źródło: https://www.designboom.com

Pracownia: david chipperfield architects berlin & shanghai

Zdjęcia: david chipperfield architects berlin & shanghai