Amplokum. Projekt naturalnego schronienia dla skrzeku żab

Patryk Madany jest studentem I roku studiów magisterskich na kierunku wzornictwo w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Przygotował projekt Amplokum, to przedmiot, który daje żabom schronienie w ich naturalnym środowisku.

Projekt Amplokum jest odpowiedzią na potrzebę wspomagania rozrodu i ochrony skrzeku żab przed drapieżnikami i czynnikami zewnętrznymi. Takie schronienia miałyby zostać umieszczone we Wrocławiu. Student opracował ich konstrukcję we współpracy z technikiem weterynarii, który działa w warszawskiej organizacji Dziki Kwadrat, trudniącej się ratunkiem gadów i płazów. Dzięki tym konsultacjom udało się stworzyć nietypową formę, która ma sprzyjać rozmnażaniu się żab.

We Wrocławiu żyje ponad 13 gatunków płazów i wszystkie podlegają ochronie.

Żaby są naszymi wielkimi sprzymierzeńcami w walce z komarami i innymi szkodliwymi owadami w mieście jak i na prywatnych działkach. Jak widzimy, skrzek ma formę galaretowatą, półstałą, nie posiada żadnej zewnętrznej ochrony. Warunki fosy miejskiej i rzeki nie pozwalają na powstanie tam naturalnej formy chroniącej skrzek jaką są szuwary – tłumaczy autor projektu.

Unikalna forma Amplokum powstała z potrzeby zapewnienia ochrony – forma przypomina szuwary, które są splątane i dzikie, przez co atrakcyjne dla żab jako miejsce do złożenia jaj. Taka forma pełni też funkcję ochronną przed ptakami i innymi drapieżnikami.

Produkt wykonany został z pierwszej wycinki wierzby przez wrocławskich ogrodników, którzy dokonują jej w sezonie lęgowym żab, czyli na początku wiosny (marzec-kwiecień). Amplokum dzięki temu, że wykonane zostało z naturalnych materiałów jest w pełni biodegradowalne. Wartością jest też sam proces tworzenia przedmiotu, który angażuje użytkownika do nadania mu unikalnej formy.

Można pokusić się o wprowadzenie nowego zwyczaju, zamiast topić marzannę i zaśmiecać środowisko, warto zaangażować się w stworzenie miejsc przyjaznych rozrodowi żab – proponuje Patryk Madany.

źródło: Patryk Madany

Czytaj też: Zwierzęta | Ciekawostki | Wrocław | Rośliny | whiteMAD na Instagramie