Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na dużą skalę. “Pomimo nieprzewidzianych wyzwań i częstych przerw w dostawie prądu na Ukrainie podczas budowy, nasz zespół z powodzeniem poradził sobie ze wszystkimi powierzonymi zadaniami.” – tłumaczy młody architekt. 

Apartament znajduje się w samym sercu Kijowa, przy ulicy Bohdana Chmielnickiego, w budynku mieszkalnym z 1900 roku, wyróżniającym się klasyczną architekturą z wysokimi sufitami.

Charakterystyczne cechy mieszkania, w tym przestronny korytarz-galeria z oknami i łukami, loggia i balkon, stanowiły kamień węgielny koncepcji projektu. Korytarz, działający jako centralna arteria, rozciąga się na całe mieszkanie, płynnie integrując wszystkie obszary w spójną przestrzeń. Wzmocnione łuki emanują wyrafinowaniem, osiągniętym dzięki połączeniu dekoracyjnych listew i wewnętrznej drewnianej ramy. Loggia przeszła izolację i została płynnie włączona do kuchni, gdzie w przemyślany sposób umieszczono oranżerię dla roślin.

Maksym Dietkovskyi, autor wnętrza, założyciel pracowni MODEKTURA,

Po szeroko zakrojonych konsultacjach z klientem uzgodniono połączenie elementów klasycznych z elementami wzornictwa z połowy wieku, od lat 30. do 70. ubiegłego wieku, płynnie integrując je z atmosferą mieszkania. Zabytkowe krzesła Cassina, wraz z oprawami oświetleniowymi Louis Poulsen, Flos i Vibia, a także meblami Porro i B&B Italia, wspólnie przywołują nostalgiczną atmosferę retro.

Aby kultywować poczucie stabilności i spokoju, skrupulatnie dobrano materiały, takie jak stonowany dąb, marmur, stal nierdzewna i mosiądz. Eksperymentalnie, piasek został włączony do podłogi lastryko, podczas gdy marmurowe wióry zostały osadzone w tynku mineralnym na ścianach, zwiększając ich teksturę i atrakcyjność wizualną.

Projekt apartamentu płynnie współgra ze sztuką w jej różnych formach. Rzeźby Dmytro Hreka, dyptyk Rostyslava Zavhorodniy’ego i obrazy Kristiny Otchych-Cherniak elegancko uzupełniają wnętrze, wzbogacając jego estetyczną głębię. Pomimo wyzwań związanych z wojennym kontekstem, projekt został pomyślnie zrealizowany, podkreślając ponadczasowe znaczenie designu i kreatywności.

Metryka projektu:
Projekt: Modektura Studio / https://www.modektura.com/
Zespół: Maksym Dietkovskyi
Rok:  2024
Powierzchnia: 83 m2 / 897 ft2
Zdjęcie: Yevhenii Avramenko / https://yevheniiavramenko.com/home 

O pracowni: 
MODEKTURA  – ukraińska pracownia projektowa założona przez Maksyma Dietkovskiego. “MODEKTURA to sztuka czynienia pięknych wnętrz wygodnymi. Naszym celem jest, aby klienci nie szli na kompromis między pięknem a funkcjonalnością i czerpali maksymalną przyjemność ze swojej przestrzeni. Przyjemność z procesu pracy staje się przyjemnością z rezultatu.” – czytamy na stronie architekta ( https://www.modektura.com/)

Czytaj też: Ukraina  | Kijów  | Eklektyzm | Mid-century modern | Vintage | Modern classic | Wnętrza | Apartament

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły