Apartament w kamienicy przy ulicy Foksal. Wnętrze zdobią dzieła wybitnych polskich artystów!

Apartament w kamienicy przy ulicy Foksal zaporojektowany został przez architektów z pracowni mow.design studio. Kamienice Foksal 13|15 zlokalizowane przy Trakcie Królewskim są jednym z najważniejszych architektonicznych punktów na mapie Warszawy. Dwa XIX-wieczne budynki jako jedne z nielicznych przetrwały w niemal nienaruszonym stanie II wojnę światową. Dzięki rewitalizacji, która została wykonana z szacunkiem do zabytkowego charakteru obiektów, budynki odzyskały swój dawny blask. Jednak nie tylko wierne odtworzenie eklektycznej fasady kamienicy, świadczy o wyjątkowości tego miejsca.

Wnętrza zostały odnowione z równie należytą starannością. Bogactwo autentycznych, XIX-wiecznych detali, rzeźbione supraporty i portale zdobiące klatki chodowe, posadzki z białego marmuru i ręcznie kute balustrady sprawiają, że przenosimy się do czasów belle epoque. Apartament znajdujący się pod adresem Foksal 13 ma około 130m kw., ponadprzeciętną wysokość 4,20 m oraz południową ekspozycję. W części centralnej znajdują się salon z wyjściem do prywatnego ogródka i duża jadalnia połączona z kuchnią. Oprócz tego znajdziemy w nim 2 sypialnie z dedykowanymi łazienkami i gościnne wc.

Bazę projektu stanowiły wysokie, pełne światła wnętrza z piękną sufitową sztukaterią odtworzoną podczas renowacji obu kamienic. Poruszanie się w historycznym kontekście miejsca było jedyną słuszną drogą w pracy z przestrzenią mającą cechy zabytkowe. Aranżując wnętrza apartamentu projektantka postawiła na materiały wysokiej jakości, by w pełni podkreślić prestiż miejsca. Wyjątkowo ozdobny charakter przestrzeni został podkreślony za pomocą nowoczesnych akcentów, które łączą światowe trendy w designie z ponadczasową klasyką. Projekt został oparty na znanych włoskich markach słynących z dbałości o detale, ale przede wszystkim na sztuce, której w tak prestiżowym miejscu nie mogło zabraknąć.


To właśnie zamiłowanie do sztuki połączyło projektanta z Inwestorem. Dzięki wspólnej idei, powstał ponadczasowy projekt, który łączy nieoczywistą elegancję z nowoczesnością. Kamień naturalny, kwarcyt, dąb wędzony oraz odcienie beżu, przygaszonej zieleni i antracytu stanowią bazę dla całego projektu. Detale połączone z ponadprzeciętną wysokością apartamentu sprawiają, że panuje tu typowy dla eleganckiej kamienicy klimat, a ciemne, fornirowane meble nadają mu bardziej wytworny i dystyngowany charakter. Historyczny kontekst wnętrza podkreślają żyrandole ze szkła Murano projektantki Patrizia’i Volpato.

Uwagę zwracają również lampy wiszące Baxter Q2, które swoim unikalnym kaskadowym kształtem nawiązują do pałacowych żyrandoli. Sofa projektu Paola’i Navone, wywodząca się z idei maksymalnego komfortu i otulającego miękkiego designu, oraz złote dodatki w postaci stolików kawowych oraz regału niesamowicie kontrastują z obrazem Leona Tarasewicza. Polscy artyści mieszają się z włoskimi projektantami tworząc niezapomnianą i niebanalną elegancje we wnętrzach. Elegancka kuchnia firmy SieMatic została dopełniona meblami marki Baxter, oraz sztuką przedstawiciela koloryzmu, Jana Szancenbacha.

W sypialni master mamy klasyczną, niemal uspokajającą tonację, a skórzane wykończenia łączone są z innymi materiałami. Projektantka postawiła na włoską manufakturę Poltrona Frau specjalizującą się w produkcji ekskluzywnych mebli tapicerowanych, łącząc ją ze sztuką Henryka Musiałowicza i Igora Dobrowolskiego. Natomiast zdecydowanie zaskakujący i wyrazisty charakter sypialni gościnnej tworzą pełne koloru, energii i fantazji prace Justyny Jędrzejewskiej oraz Alfreda Lenicy. Zostały one dopełnione limonkową rzeźbą ze szkła uranowego pt. „memory” autorstwa Aleksandry Kujawskiej.

Całość została uspokojona szarościami, a bazę stanowią meble marki Ligne Roset. W łazienkach dominuje prostota. Kwarcyt w modułowych płytach ułożony jest w nieregularny lecz harmonijny sposób. Całość dopełniają dodatki oraz armatura marki Gessi z szampańskiego złota. Co więcej, w łazience również mamy sztukę – płaskorzeźbę Igora Dobrowolskiego, jak i piękne plafoniery ze szkła mrożonego Murano. Bazę stanowi wyposażenie marki Duravit.

Dzieła sztuki we wnętrzu:
Rafał Olbiński (korytarz)
Masakazu Miyanaga (korytarz)
Leon Tarasewicz (salon)
Jan Szancenbach (2 prace kuchnia/jadalnia)
Justyna Jędrzejowska (2 prace – sypialnia gościnna)
Alfred Lenica (sypialnia gościnna)
Henryk Musiałowicz (sypialnia master)
Igor Dobrowolski (wc i sypialnia master)
szkło: Aleksandra Kujawska rzeźba ze szkła czarnego z kolekcji „toys-sun” (salon) i ze szkła uranowego „memory” (sypialnia gościnna)
rzeźba Barbara Lorek

Metryka realizacji:
projekt wnętrz: Apartament w kamienicy przy ulicy Foksal /  Weronika Król, współzałożycielka mow.design studio
data: 2021/2022
lokalizacja: Foksal 13|15 warszawa
zdjęcia: Martyna Rudnicka
stylizacja sesji: Anna Salak
współpraca:
 3F Studio, IDEAMM,
 STUDIO FORMA 96, Space Design Warsaw, Baranowscy Studio, WALLSPACE GALLERY, MAX-FLIZ
, J. P. Pilch Kamieniarstwo, Studio Estima Katowice, Dagma

O pracowni:
mow.design studio – jesteśmy młodym, kreatywnym zespołem architektów wnętrz. Unikamy przypadkowości, lubimy stanowcze decyzje projektowe. Wierzymy w moc dobrego designu stawiając na detal, formę, jakość, a przede wszystkim funkcjonalność. W naszych projektach staramy się połączyć architekturę ze sztuką. Uważamy, że sztuka powinna stanowić nieodłączny komponent każdego wnętrza. Więcej na temat pracowni przeczytacie tutaj: https://mow.design 

źródło: Mow Design (https://mow.design) / zdjęcia: Martyna Rudnicka (https://www.martynarudnicka.com)

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Warszawa | Apartament | Kamienica| whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły