Apartament w kolorze denim blue w Poznaniu.

Apartament w kolorze denim blue to realizacja zaprojektowana przez Mariettę Wojtczak z pracowni Wonderspace. Współpraca projektantki z tym inwestorem rozpoczęła się już ok. 2 lat temu kiedy to zgłosił się z prośbą o zaprojektowanie 5 mieszkań na wynajem krótkoterminowy w Poznaniu. Apartament ze zdjęć jest szóstą i jak na razie ostatnią inwestycją w tym budynku.

Inwestor obdarzył projektantkę ogromnym zaufaniem. Zostały ustalone podstawowe wytyczne, w tym zakres wyposażenia i budżet, a resztą mogła zająć się sama. “Wpadłam na pomysł, aby nie robić podobnych apartamentów, niczym kopiuj-wklej, tylko aby każdy był odmienny stylistycznie.”- mówi projektantka.

Wszystkie mieszkania Choya Apartments tworzą spójny wizualnie koncept, co nie oznacza, że są takie same. W tym projekcie motywem przewodnim jest kolor denim blue. To od niego wszystko się zaczęło. Był on drogowskazem w doborze pozostałych elementów. W ten sposób powstało wnętrze w różnych odcieniach niebieskiego dopełnione szarością i przełamane niewielką ilością czerni.


Bardzo ważnym aspektem projektowanych mieszkań na Towarowej było stworzenie domowego wnętrza, które nie będzie tylko miejscem do spania. Z tego względu są one w pełni wyposażone. Funkcjonalna kuchnia, miejsce do spożywania posiłków (z pięknym widokiem na Poznań!), sofa z funkcją spania, duży telewizor, pralka, wygodne łóżko i dużo miejsca do przechowywania stworzyły przestrzeń nie tylko do krótkich odwiedzin.

Sporym wyzwaniem w tym mieszkaniu było zaprojektowanie szafy w bardzo wąskim holu. Dzięki odwrotnemu umiejscowieniu drążków na wieszaki udało się stworzyć bardzo pojemną zabudowę o głębokości tylko 40cm. Aby wizualnie nie zmniejszała ona zbytnio pomieszczenia została zakończona zaoblonym blatem.

Część dzienna to jedna otwarta przestrzeń łącząca aneks kuchenny, salon i jadalnię, dzięki czemu wydaje się o wiele przestronniejsza i pełna światła. Wszystkie zabudowy zostały wykonane na wymiar przez stolarza. W ten sposób, w każdym pomieszczeniu udało się otrzymać sporo miejsca do przechowywania. Meble zostały wykonane z gotowych płyt laminowanych (nawet ten piękny odcień niebieskiego jest gotowcem).

Sypialnia nawiązuje stylistycznie do pozostałych pomieszczeń. Znowu mamy tutaj różne odcienie niebieskiego połączone z szarością i czernią. Ciekawym urozmaiceniem jest ściana za zagłówkiem łóżka, na której kolor kończy się na wysokości okna. W łazience udało się zmieścić niewielką pralkę w zabudowie oraz zaprojektować dużo miejsca do przechowywania pod umywalką i nad zabudową WC. Proces realizacji projektu trwał ok. 5 miesięcy.

Podstawowe dane:
Projekt: Apartament w kolorze denim blue
lokalizacja: ul. Towarowa 39 w Poznaniu
metraż: 45m2
ilość pomieszczeń: 2 pokoje, aneks kuchenny, łazienka
realizacja 2022

O pracowni:
Wonderspace to pracownia projektowa stworzona przeze mnie, czyli projektantkę wnętrz Mariettę Wojtczak. Choć jej staż nie jest bardzo długi (lekko ponad dwa lata) to liczba zrealizowanych projektów już całkiem spora. W projektowaniu ważna jest dla mnie komunikacja. Umiejętność znalezienia wspólnego języka z inwestorem to co najmniej połowa sukcesu. Projektuję wnętrza prywatne i komercyjne, a moim znakiem rozpoznawczym są okrągłe lustra.

Zobacz również: Architekt | Apartament | Kuchnia | Wnętrza | Poznań

źródło: Wonderspace (behance.net/wojtczakmarietta)/ zdjęcia: Kamil Brycki (https://www.kamilbrycki.pl)