Wnętrze Uzdrowisko Bistro, Projekt: Razoo Design, Zdjęcia: Kąty Proste Fotografia

Aranżacja wnętrza restauracji – inspiracje i wskazówki

Nie od dziś wiadomo, że  posiłki smakują lepiej w pięknym otoczeniu! Na sukces biznesu w branży gastronomicznej ma więc wpływ zarówno jakość wydawanych potraw, jak i samo wnętrze. Jednak w przeciwieństwie do wnętrz mieszkalnych, wnętrza restauracji muszą być zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi przepisami, a także pasować do charakteru kuchni. Jak zaaranżować ciekawe wnętrze restauracji? Podpowiadamy! 

Jak zaaranżować restaurację? Wyznacz swój kierunek

Najważniejszym aspektem projektowania wnętrza restauracji, jest wyznaczenie jednego, spójnego kierunku i dostosowanie go do rodzaju wydawanej kuchni. Wnętrze klimatem powinno oddawać zamysł całego konceptu i oddziaływać na klientów każdym zmysłem. Ogromne znaczenie dla stworzenia odpowiedniego klimatu ma wybór motywu przewodniego, do którego zostanie dopasowana reszta projektu – także cała identyfikacja graficzna. Nie chodzi przecież wyłącznie o stworzenie estetycznego wnętrza, ale zbudowanie nastroju i wyeksponowanie wszystkich atutów za pomocą odpowiednich zabiegów. Podczas projektowania wnętrza restauracji, ograniczeniem mogą okazać się obowiązujące przepisy, dlatego warto rozpocząć od stworzenia ogólnego planu i wyznaczenia poszczególnych stref oraz punktu wspólnego dla każdej z nich.

Jakie style wnętrz są najczęściej wykorzystywane w restauracjach?

Trendy wnętrzarskie dotyczą nie tylko wnętrz mieszkalnych, ale i użytkowych, takich jak restauracje. Wśród najpopularniejszych stylów wykorzystywanych obecnie w restauracjach, najczęściej pojawiają się wnętrza industrialne, minimalistyczne, eleganckie i retro. Jednak w tym przypadku nie chodzi tylko o zaprojektowanie aranżacji, która wpasowuje się w obecne trendy, ale także stworzenie przestrzeni przyjaznej i komfortowej klientom, oraz takiej, która na myśl od razu będzie przywodziła nazwę danego lokalu. Wybór stylu warto potraktować jako wyznaczenie kierunku, wzbogaconego o motyw przewodni, dekoracje i rozwiązania, które będą odpowiadały za klimat całego wnętrza. 

Co na podłogę w restauracji?

Podłoga w restauracji narażona jest na intensywne użytkowanie, mocne zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Ważne więc, aby powierzchnia ta była stworzona z najwyższej jakości materiałów, a także charakteryzowała się piękną estetyką oraz wygodą w użytkowaniu. W tym przypadku coraz większą popularnością cieszą się panele winylowe, które doskonale imitują naturalne piękno materiałów, takich jak drewno czy kamień. Te podłogi są łatwe w pielęgnacji i można je czyścić za pomocą powszechnie dostępnych środków. W przypadku uszkodzenia konkretnego elementu istnieje możliwość jego wymiany, bez konieczności ingerencji w resztę podłogi. Co więcej, panele winylowe są wodoodporne, trwałe, odporne na ścieranie, łatwe w utrzymaniu czystości, skutecznie tłumią dźwięki oraz są antypoślizgowe. 

Co na ścianach w restauracji?

Powierzchnia ściany w restauracji posiada ogromny potencjał dekoracyjny i najczęściej jest miejscem, które w dużej mierze odpowiada za klimat wnętrza. Bez względu na wszystko nie wolno dopuścić do tego, aby pozostała ona pusta i nijaka. Wszelkie plakaty, tapety, naturalne materiały czy inne dekoracje ożywiają lokal i sprawiają, że nabiera on duszy. Przykład? W restauracji zaprojektowanej w industrialnym stylu warto zastosować naturalną cegłę, a w tej stworzonej w klimacie retro – ciekawe plakaty. Strzałem w dziesiątkę może okazać się wybór tapety lub fototapety w klimacie serwowanej kuchni. Dobrym rozwiązaniem są także tapety obiektowe, które poza rolą dekoracyjnej, stanowią także dobre zabezpieczenie przed zabrudzeniami, a nawet uszkodzeniami.

Wnętrze Oliwa i Ogień, Projekt: Cudo Studio, Zdjęcia: Zasoby Studio

Jakie meble wybrać do restauracji?

Wybór mebli do restauracji zależy od kilku czynników, takich jak: styl restauracji, dostępna przestrzeń, koncepcja aranżacji oraz funkcjonalność. Najważniejsze, aby były dopasowane do wielkości lokalu oraz odpowiadały koncepcji wnętrza. Niezbędne wyposażenie, takie jak stoliki oraz krzesła, powinno cechować się przede wszystkim wygodą oraz dopasowaniem do liczby miejsc, które chcemy oferować gościom. Z kolei jeśli restauracja będzie posiadała bufet lub bar, należy wybrać meble praktyczne, funkcjonalne i stworzone z materiałów najwyższej jakości, które przetrwają próbę czasu. Jeśli planowane jest utworzenie strefy relaksu, warto rozważyć umieszczenie wygodnych kanap i foteli, pokrytych miękkim materiałem, który zapewni przytulną atmosferę. 

Oświetlenie do restauracji – jak wybrać odpowiednie?

Podczas projektowania wnętrza restauracji niezwykle istotną kwestią jest oświetlenie. W tym przypadku ważne jest uwzględnienie zarówno wykorzystania światła naturalnego, jak i odpowiedniego oświetlenia po zmroku. Rodzaj, barwa i natężenie światła odgrywają kluczową rolę w budowaniu nastroju, a także wpływają na samopoczucie. Projekt oświetlenia musi więc być nie tylko technicznie poprawny, ale także spójny z koncepcją lokalu. Wnętrza restauracji powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby oświetlenie było funkcjonalne, estetyczne i wywoływało pozytywne emocje u gości.

Jakie dekoracje i dodatki warto zastosować w restauracji?

Za atmosferę w restauracji w dużej mierze odpowiadają wszelkie dekoracje i dodatki. Odpowiednio dobrane elementy dekoracyjne mogą podkreślić jej styl, tworzyć interesujące akcenty w przestrzeni oraz wpływać na pozytywne doświadczenia klientów. Jakie dodatki warto więc wprowadzić do restauracji? Rośliny doniczkowe, obrazy i plakaty, oświetlenie dekoracyjne, tekstylia i tkaniny oraz dodatki tematyczne (np. włoska zastawa). Najważniejsze, aby wybrane dekoracje były spójne z wizją lokalu i nie tworzyły swobodnego misz-maszu! 

Wnętrze Oliwa i Ogień, Projekt: Cudo Studio, Zdjęcia: Zasoby Studio

Jak zapewnić odpowiednią akustykę w restauracji?

Podczas projektowania wnętrza restauracji na pierwszym miejscu znajduje się komfort klientów. Poza materiałami najwyższej jakości, pięknymi dekoracjami i wyjątkowym klimatem, niezwykle ważną kwestią jest… akustyka. Zapewnienie odpowiedniej akustyki w restauracji jest istotne, aby goście mogli komfortowo rozmawiać i cieszyć się posiłkiem bez nadmiernego hałasu czy echa. Strategiczne ustawienie mebli może pomóc w łagodzeniu rozchodzenia się dźwięków, jednak warto także postawić na materiały, które wygłuszają i redukują odbijanie się dźwięków np. tapety akustyczne czy panele dekoracyjne. 

Aranżując restaurację, warto na uwadze mieć każdy zmysł, którym klient będzie odczuwał wnętrze lokalu. Piękna, funkcjonalna i charakterystyczna przestrzeń w połączeniu z wyjątkowo smaczną kuchnią zapadnie w pamięć i sprawi, że klient z utęsknieniem będzie wracał do ulubionego lokalu! 

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Wnętrza | Detal | Restauracja  | Meble | Kawiarnia | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.