Architekci postawili na minimalizm. Siedziba Centrali Banku Spółdzielczego w Izbicy

Ma nowoczesny kształt i czarną elewację. Nowa siedziba Centrali Banku Spółdzielczego w Izbicy została zaprojektowana przez architektów z pracowni 081 architekci.

Budynek powstał na wąskiej, podłużnej działce co zdefiniowało jego rzut i bryłę. W sąsiedztwie budynku znajdują się dość chaotyczne zabudowania od strony północnej oraz niezagospodarowana, zielona działka od strony południowej. Teren opracowania przylega bezpośrednio do drogi powiatowej o dużym natężeniu ruchu, a w niedalekiej odległości biegnie linia kolejowa.

Mając na uwadze te uwarunkowania architekci zaprojektowali zwartą bryłę o wydłużonym kształcie, która zlokalizowana została w centralnej części działki.
Parking został podzielony na dwie części dostępne osobnymi wjazdami. Przed frontem budynku znajdują się miejsca postojowe dla klientów, natomiast za budynkiem, od strony technicznej, dostępny jest parking dla pracowników.
Częściowe ogrodzenie z gabionów odgradza budynek od sąsiadującego obiektu handlowego i jego parkingu, jednocześnie zapewniając przejście dla klientów i bezpośredni dostęp do bankomatu.

Siedziba Centrali Banku Spółdzielczego w Izbicy ma dwie kondygnacje. Bryła przypomina prostopadłościan, który w niektórych miejscach został ociosany. Zabieg nadał budynkowi dynamizmu, jednocześnie pozwolił zachować spójną i jednolitą elewację. Rytm i harmonia podkreślają powagę instytucji co powinno dać poczucie bezpieczeństwa i stabilności – tak ważne dla klientów banku.


Pionowe panele z blachy oraz wielkopowierzchniowe okna tworzą „czarne pasy” wysokości całej kondygnacji. Otrzymano spójny, minimalistyczny wzór skrywający wewnątrz budynku różnorodne funkcje i zapewniający im – zależnie do potrzeb – intymność lub dobre nasłonecznienie.

Ściany wejścia głównego ułożone są pod trzema kątami zbiegającymi się w miejscu drzwi. Jest to jedyne wejście dostępne dla klientów, a dzięki ukształtowaniu elewacji jest ono czytelne i zapraszające.

Na parterze budynku zaraz za głównym wejściem znajduje się przestronna sala obsługi klientów wraz z pomieszczeniami do spotkań indywidualnych. Uzupełnieniem parteru są pomieszczenia ochrony, IT, socjalne oraz techniczne. Piętro to klasyczna funkcja biurowa z korytarzowym układem. Na dwóch końcach budynku znajdują się najważniejsze pomieszczenia: pokój prezesa oraz sala wielofunkcyjna – z obu zaprojektowano wyjście na taras co podkreśla ich rangę.

Budynek wyposażony jest w elektrownię słoneczną, gruntową pompę ciepła, system ogrzewania i chłodu pasywnego opartego o maty kapilarne oraz system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wspomagany systemem chłodzenia.

fot. Rafał Chojnacki, źródło: 081 architekci

Czytaj też: Biuro | Biurowiec | Minimalizm | Elewacja | whiteMAD na Instagramie