fot. Dom przyszłości

Architektura w wykonaniu sztucznej inteligencji. Pomysły Tima Fu

Sztuczna inteligencja zamieniająca pogięte kartki papieru w wybujałe formy architektury. Takie wykorzystanie SI to pomysł architekta Tima Fu. Pomysł narodził się jeszcze podczas jego pracy dla Zahy Hadid. Z czasem Tim Fu założył własne studio, które projektuje korzystając ze wsparcia sztucznej inteligencji.

Przygoda Tima Fu ze sztuczną inteligencją zaczęła się w 2022 r., kiedy swoją premierę miało oprogramowanie Midjourney. Dzięki tej usłudze Fu zaczął generować obrazy projektów, nawiązujących do jego rodzimej pracowni. W sierpniu 2023 r. powstało Studio Tim Fu Ltd, które skupia się na projektowaniu w oparciu o rozwiązania Midjourney oraz LookX.

Dzięki LookX Tim Fu wpadł na pomysł przesłania zdjęcia do programu i wygenerowania nowej budowli. Do przygotowania koncepcyjnego projektu architekt wykorzystał zdjęcia pogiętej kartki papieru i kolejno wpisywał hasła, na podstawie których komputer generował obraz. Wpisując nazwiska znanych projektantów uzyskał projekty nawiązujące do ich flagowych konstrukcji. Poza Zahą Hadid, pośród nazwisk pojawił się także Frank Gehry – architekt znany ze swoich ekspresyjnych projektów (Tańczący dom w Pradze). Gehry stał się główną inspiracją do tworzenia coraz odważniejszych form. Studio posiada już liczne koncepcje wygenerowane przez SI.

fot. Dom przyszłości

Tim Fu zakłada, że w przyszłości zaawansowane technologie będą częściej generować projekty architektoniczne. Poza ogólnymi koncepcjami, technologie wykorzystywane przez Tima Fu są w stanie tworzyć dokładniejsze elementy budynków. Takie rozwiązania przyśpieszają pracę i służą za silos kreatywności w projektowaniu. Kolejnym krokiem dla studia ma być generowanie pełnych, trójwymiarowych wizualizacji zamiast zdjęć.

Pozornie łatwa praca z programami sztucznej inteligencji, potrafi sprawiać wiele kłopotów. Architekt zaznacza, że taka praca to nieustanne balansowanie pomiędzy kreatywnością a realnymi możliwościami. Gdyby nie doświadczenie Fu, żaden z wygenerowanych projektów nie miałby prawa powstać. W całym przedsięwzięciu kluczowa jest rola człowieka. To hasła i obrazy od architekta służą za narzędzia do tworzenia tych imponujących koncepcji. Tim Fu obawia się, że projektant w tej części ścieżki projektowej, będzie musiał się przebranżowić, ale zarazem zaznacza, że w jego opinii człowiek i tak zrobi to, co wychodzi mu najlepiej – przystosuje się do nowej epoki.

źródło: Studio Tim Fu (www.timfu.com)

zdjęcia: Studio Tim Fu

Czytaj też: Ciekawostki | Technologia | Zaha Hadid | whiteMAD na Instagramie | Architekt | Detal