Arena Design 2020. Za kilka dni rusza największe święto designu

Już za kilka dni ruszają targi Arena Design 2020. Wydarzenie jest platformą spotkań polskich i zagranicznych projektantów, architektów, ludzi świata biznesu, producentów, miłośników designu i ich twórców. Targi odbędą się 25–28 lutego 2020 r. w przestrzeni pawilonu 3. Międzynarodowych Targów Poznańskich.

To jedno z najważniejszych wydarzeń świata designu w Polsce. Organizatorzy Arena Design 2020 przygotowali dla gości wiele atrakcji. Wśród nich są panele dyskusyjne, wystawy i przede wszystkim możliwość poznania najnowszych trendów. Dlaczego warto uczestniczyć targach? Wybraliśmy kilka powodów:

Zasoby 2. Slow materials – wystawa.

Zasoby 2. Slow materials to druga odsłona cyklu wystawienniczego autorstwa Agaty Nowotny, socjolożki, edukatorki, badaczki pracującej na styku biznesu i projektowania. Kuratorka przygląda się procesom projektowania i produkcji przedmiotów w poszukiwaniu nowych, zrównoważonych i odpowiedzialnych działań. Poszukuje alternatyw i nowoczesnych rozwiązań, które dają szansę na przeciwdziałanie katastrofie ekologicznej, której doświadczamy.

W tym roku bohaterami wystawy staną się odpady, resztki i zanieczyszczenia. To od nich, będących ostatnim kiedyś etapem „życia” przedmiotów codziennego użytku, wychodzi kuratorka. Szybka i masowa produkcja doprowadziła do nieodwracalnych zniszczeń środowiska. Pozostawiła góry śmieci rozkładających się przez setki i tysiące lat. Pęczniejących w zawrotnym tempie. Bezużytecznych. Czy możliwe jest wydłużenie czasu ich funkcjonowania? Spowolnienie procesu wypadania przez nie z obiegu? Wystawa Zasoby 2. Slow materials bierze pod lupę materiały powstałe z przetworzonych odpadów. Materiały „długożyjące” – takie, które mogą zostać ponownie użyte do produkcji. Materiały „powolne” – będące alternatywą dla szybkich i jednorazowych produktów.

Przyglądając się rzeczom, zastanawiam się nie tylko, czemu one służą i czy są ładne. Zwracam przede wszystkim uwagę na to, jak i z czego zostały zrobione. Każda forma zdradza sposób powstania. Każdy materiał opowiada swoją historię. Każda rzecz jest pewną wypowiedzią. Tegoroczna wystawa Zasoby 2. Slow materials jest swoistym badaniem, śledztwem odkrywającym losy materiałów, z których powstają rzeczy. Jednak nie tych pozyskiwanych z naturalnych surowców, ale tych tworzonych i przetwarzanych z już istniejących lub nawet zużytych. Śmieci są dzisiaj naszym zasobem. Musimy nauczyć się z nich korzystać – mówi kuratorka wystawy, Agata Nowotny.

Arena Design 2020


Wystawa to wizyta na zapleczu współczesnej produkcji i przyglądanie się temu, jak przebiegają procesy produkcyjne materiałów oraz produkty, które z nich powstają. Wśród prezentowanych objektów znajdą się: Substantial Chair Alexandra Schula, wazon REvase autorstwa UAU Project – wykonany w całości z materiałów z recyklingu i panel akustyczny Cell projektu Macieja Karpiaka wyprodukowany przez Marbet Style z przetworzonego z butelek PET filcu. Przestrzeń wystawy zaprojektowana przez Grynasz Studio wzbogacona będzie o zdjęcia Krzysztofa Pacholaka. Kontynuacja wystawy odbędzie się podczas Łódź Design Festival.

TOP DESIGN award – wystawa.

Tutaj liczą się prostota i ergonomia. Skupienie na wygodzie i potrzebach użytkownika. Funkcjonalność i naturalne materiały. Motywem przewodnim towarzyszącym 22 produktom, które Jury zakwalifikowało do II etapu konkursu TOP DESIGN award, są dbałość o świadome korzystanie z materiałów i estetyka wykonania. Wyróżnione produkty możecie zobaczyć tutaj.

Jury w składzie: Bogumiła Jung, Marek Adamczewski, Daria Burlińska, Małgorzata Szczepańska, Paweł Grobelny, Mikołaj Wierszyłłowski, Berenike Miłkowska-Milbrodt i Maja Ganszyniec ogłoszą zwycięzców TOP DESIGN już 25 lutego – pierwszego dnia ARENA DESIGN 2020, a wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystej gali.

Projektanci Roku 2020 – wystawa.

Tegoroczna ARENA DESIGN stawia na młodych polskich projektantów, którzy zachwycają poczuciem estetyki, dynamiką projektów oraz odpowiedzialnym i ekologicznym podejściem do wzornictwa. W 2020 roku Projektantami Roku zostali: Jan Kochański, Tartaruga oraz UAUPROJECT. Ich prace pokazane zostaną na wystawie zaaranżowanej przez Marię Jeglińską-Adamczewską, dyrektorkę kreatywną ARENA DESIGN.

Arena Design 2020
Arena Design 2020

Arena Design 2020 to przede wszystkim uczta dla oczu. Organizatorzy wyróżnili kilka stref tematycznych:

Formy Przyszłości – Strefa polskich projektantów oraz wizjonerzy polskiego wzornictwa.

W tej przestrzeni zaprojektowanej przez Marię Jeglińską-Adamczewską pokazane zostaną projekty takich twórców jak: Agata Nowak Design, Alicji Lesiak, AUGUST Pracowni Projektowej, Barbary Stelmachowskiej, Marki Pani Jurek, Macieja Gąsienicy Giewonta, Jana Libery, Joanny Rusin, Kabo & Pydo, Kaniewski Design, Malwiny Konopackiej, Mateusza Ligockiego (razem z B. Stelmachowską), Nudo design, OLI Mireckiej, Oyster, Pawlak & Stawarski, PSTO Piotr Stolarski, Grynasz, Bartłomieja Mejora, Szymon Hanczar studio projektowe, Maksymiliana Załuskiego, Arkadiusza Szweda, Tok Studio, Barbara Pol – 1210c, Joa Projekt, Mowo Studio.

Natomiast STREFĘ WIZJONERÓW POLSKIEGO WZORNICTWA zaprojektuje Zygmunt Borawski, redaktor działu Architektura i design w „Kwartalniku Przekrój” oraz współtwórca biura A-A Collective. W strefie zaprezentowane będą najbardziej różnorodne polskie marki, które zainwestowały we współpracę z projektantami i te, które zostały stworzone przez znanych polskich designerów.

Wazony OKO / TERESA projektu Malwiny Konopackiej

Kopia – Inspiracja – Myśl równoległa – wystawa.

To kolejny ważny temat, który związany jest z odpowiedzialnością projektową i konsumencką, czyli walka z kradzieżami intelektualnymi w branży dizajnu. O tym aspekcie opowiedzą przedstawiciele stowarzyszenia #loveOriginal, które powstało, aby uświadamiać architektów, inwestorów i klientów o wartości płynącej z posiadania oryginałów, a nie ich imitacji. Zorganizowana przez nich wystawa zapyta nie tylko, co może być artystyczną inspiracją, ale także, czy produkt „inspirowany” innym produktem może być „szanowanym” produktem.

AD ROOMS – projektowanie w praktyce.

Duet chmara.rosinke podjął wyzwanie zaprojektowania liczącej 70 m kw. przestrzeni. Instalacja zaprojektowana przez chmara.rosinke jest przestrzenią wystawienniczą przywodzącą na myśl abstrakcyjne pokoje mieszkalne. Podstawą koncepcji jest stworzenie wystawy otwartej na zwiedzających. Pozwalającej im wnikać w nią, oglądać projekty z różnych perspektyw i wysokości. Pochylnie i schody wmontowane w architekturę pawilonu umożliwiają widzowi przejście przez wystawę na różnych poziomach. Ta zmiana perspektywy pozwala testować różne punkty widzenia, miejsca obserwacyjne, poszukiwać obiektywnego wglądu w przestrzeń. Zewnętrzne ściany instalacji sięgające 150 cm (poziomu wzroku) są zamknięte i zbudowane z półprzezroczystych płyt komorowych. Dzięki temu widać przez nie jedynie wierzchołki mebli. Ta częściowa dostępność kusi, zachęca do wejścia do pawilonu.

AD ROOMS

Naturalne barwy architektury wystawy budują kontrastowe tło dla wielokolorowych obiektów. Dwie quasimieszkalne przestrzenie (jadalna i przeznaczona do relaksu) wypełniają produkty i prototypy produktów zaprojektowane przez chmara.rosinke w ostatnich latach, m.in. zrealizowana dla The Prix Émile Hermès leżanka „timber daybed”, znajdujący się w kolekcji muzeum MAK w Wiedniu żyrandol „you make it Europe”, krzesło i stół CF02 czy kolekcja szkła YUNO. Znaleźć można też dwa nowe projekty duetu: mobilną kuchnię („neo modernist kitchen” pokazywaną w zeszłym roku podczas wystawy chmara.rosinke w Kunstgewerbemuseum w Berlinie i na Salone del mobile) oraz prezentowaną w tym roku na Stockholm Furniture Fair nową kolekcję oświetlenia DKS.

IP Friendly

Grupa MTP, organizator ARENA DESIGN 2020, zadba o wymóg odpowiedzialności autorskiej względem praw własności intelektualnej. Podczas Targów wraz z kancelarią prawną SMM Legal wdrożą innowacyjny projekt IP Friendly zapewniający wystawcom szybkie rozwiązywanie sporów dotyczących własności intelektualnej. Wszelkie spory będą rozstrzygane w trakcie trwania ARENA DESIGN. Niezależny i bezstronny arbiter, ekspert z zakresu prawa własności intelektualnej będzie odpowiedzialny za szybkie rozpatrywanie złożonych zgłoszeń. 

GOŚCIE

Jak co roku, także i podczas ARENA DESIGN 2020 pojawią się goście – światowej sławy projektanci zaproszeni przez dyrektorkę kreatywną ARENA DESIGN 2020, Marię Jeglińską-Adamczewską, którzy podzielą się z publicznością koncepcjami kreatywnego wykorzystania idei slowness, opowiedzą o swoich inspiracjach i innowacyjnych pomysłach, przybliżą realia pracy z producentami oraz sposoby dotarcia do klienta. Podczas ARENA DESIGN 2020 pojawią się: Michael Anastassiades, Torbjørn Anderssen, Carole Baijings, Jan Boelen, Maddalena Casadei, Giulio Ridolfo oraz Seetal Solanki.

Arena Design 2020

Maria Jeglińska – Dyrektorka Kreatywna Arena Design 2020, fot. Kasia Bobula


Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia. Więcej informacji na oficjalnej stronie: www.arenadesign.pl.

ARENA DESIGN

Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon 3

25-28 lutego 2020 r.

ul. Głogowska 14

60-734 Poznań

BILETY:

Przedstawiciele branży (projektanci, architekci) – wstęp wolny po rejestracji

Studenci, absolwenci designu, architektury, projektowania wnętrz – 10–20 zł

Osoby spoza branży – 30 zł

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły