Arena w Poznaniu odzyska dawny blask! Tak będzie wyglądać

Poznaliśmy projekt przebudowy Hali Widowiskowo-Sportowej Arena w Poznaniu. Modernistyczny kompleks zbudowany został w latach 70. Teraz zostanie gruntownie wyremontowany według projektu biura CDF Architekci.

Hala Widowiskowo-Sportowa Arena w Poznaniu zbudowana została w 1974 r. według projektu architekta Jerzego Turzenieckiego. Projekt modernizacji gmachu przygotowali projektanci z poznańskiego biura CDF Architekci. Obecnie obiektem zarządzają Międzynarodowe Targi Poznańskie, które chcą tchnąć w kompleks drugie życie i sprawić, że Arena stanie się chętniej odwiedzanym przez poznaniaków miejscem.

Koncepcję przebudowy zaprezentowano podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Przebudowany obiekt będzie mógł pomieścić nawet 9 tysięcy gości. 

Arena to historyczny punkt na mapie Poznania, do którego wielu mieszkańców czuje sentyment. Dbałość o takie miejsca jest dla mnie ważnym przejawem patriotyzmu. W nowej odsłonie Arena stanie się obiektem nowoczesnym, spełniającym współczesne standardy, nie tracąc przy tym swoich historycznych walorów. Wraz z przylegającą przestrzenią publiczną będzie tętniącym życiem miejscem atrakcyjnym dla mieszkańców i turystów.

Dzięki modernizacji Areny, Poznań będzie miał nowoczesny obiekt widowiskowo-sportowy, w którym będą mogły odbywać się ciekawe wydarzenia kulturalne i sportowe – powiedział prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

Według planów obiekt będzie modernizowany w 2020 i 2021 r. Projekt zakłada pozostawienie w niezmienionej formie elewacji budynku. Remont obejmie tylko pokrycie dachowe. W zewnętrznym wyglądzie dominować będą stal, beton i szkło. Całkowitej przebudowie ulegnie wnętrze obiektu. Jego design będzie stawiał na elegancki, ponadczasowy minimalizm.

Wnętrze Areny będzie spełniać wymagania, jakie stawia się dziś obiektom widowiskowo-sportowym. Najważniejsza jest jego funkcjonalność. Po przebudowie w budynku będą się odbywać koncerty, wydarzenia teatralne, mecze siatkówki, koszykówki, rozgrywki piłki ręcznej i halowej piłki nożnej, zawody sportów walki. Zależało nam więc na maksymalnym zwiększeniu pojemności widowni – mówi Przemysław Trawa, prezes zarządu Grupy MTP.

Co ciekawe, architekci proponują, by obniżyć poziom podłogi o prawie 6 metrów. Dzięki temu będzie można zmienić układ trybun i zwiększyć ich pojemność. Trybuny będą mobilne, co umożliwi ich całkowite złożenie i pozostawienie pustej płyty parkietu. W obiekcie znajdą się też szatnie, garderoby, sale konferencyjne, food court oraz restauracja z tarasem, która będzie czynna nie tylko podczas wydarzeń organizowanych w hali.

Naszym zadaniem było zmodernizować Arenę „po poznańsku”. To znaczy: porządnie, czysto i na wieki. Chcemy, by ta modernizacja była na szóstkę. Nie skupialiśmy się wyłącznie na funkcjonalności Areny, ale wysłuchaliśmy też głosu poznaniaków, którzy mieszkają w pobliżu parku Kasprowicza – powiedział Karol Fiedor, architekt biura CDF.

Plan zakłada również przebudowę otoczenia. Przebudowie ulegnie znajdujący się przed obiektem Plac Olimpijski. Będzie to zielone miejsce rekreacji i spotkań poznaniaków. Wejście do budynku zostanie obniżone. Goście będą czekać na rozpoczęcie wydarzeń w zadaszonej przestrzeni foyer. W drugim etapie inwestycji pod placem ma zostać wybudowany  trzypoziomowy parking dla 700 aut z wjazdem od strony ul.  Wyspiańskiego. Po drugiej stronie obiektu będzie się znajdował podziemny parking techniczny z wjazdem od ul. Reymonta. Będzie umożliwiał wjazd samochodami ciężarowymi na poziom parkietu, co pozwoli nawożenie dużych elementów sceny, dekoracji i sprzętu.

źródło: CDF Architekci, Grupa MTP, UM Poznań