Artystka z Białorusi tworzy tradycyjne hafty wspierające protestujących

Prodemokratyczne protesty ma Białorusi z każdym dniem przybierają na sile. Tłumy Białorusinów manifestuje swoje niezadowolenie wynikające z fałszowania wyborów i przemocy stosowanej przez oddziały OMON. Do protestów dołączają spontanicznie kobiety, lekarze, studenci i dziennikarze publicznych stacji telewizyjnych i rozgłośni radiowych, a także artyści i celebryci. Wśród nich jest artystka z Białorusi Rufina Bazlowa, która stworzyła serię tradycyjnych haftów, odwołujących się do bieżących wydarzeń za naszą wschodnią granicą. 

Rufina Bazlowa to 30-letnia ilustratorka i scenografka z Grodna, która od kilkunastu lat mieszka w Czechach. Sceny z prodemokratycznych protestów na Białorusi utrwala tradycyjną metodą haftu krzyżykowego, który jest jednym z symboli białoruskiej kultury. Haft tego typu pojawia się między innymi jako ornament na Państwowej fladze Republiki Białorusi.


Wyhaftowane przez Rufinę obrazki są symboliczne, ale sceny można rozpoznać na pierwszy rzut oka. Łatwo dopatrzeć się w nim charakterystycznych wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich dniach na Białorusi. Czerwone krzyżyki na białym tle układają się w między innymi w kształt ludzi uciekających przed funkcjonariuszami OMON wyposażonymi w pałki i tarcze.

„Dziękuję wszystkim, którzy się nie poddają” – podpisała prace artystka z Białorusi, Rufina Bazlowa

Na innym krzyżykowe ludziki otaczają kobiecą postać ze wzniesioną ręką, która może symbolizować pokojowo protestujące kobiety lub nieoficjalną liderkę opozycji Swietłanę Cichanouską. Pojawia się również grupa kobiecych i męskich sylwetek trzymających nad głową biało-czerwono-białą białoruską flagę, czy kobiety trzymające kwiaty – symbol pokojowego nastawienia prostestujących i sprzeciwiania się agresji.

Na haftach pojawiły się również symboliczne scenki z literatury Czech, gdzie mieszka obecnie Rufina. Jedna z prac nawiązuje do „Przemiany” Franza Kafki, na którym wąsata postać przypominająca Łukaszenkę stopniowo zmienia się w robaka, a na końcu wypada z otaczającej go ramki jako martwy karaluch. Wszystkie prace Rufiny Bazlowa znajdziecie na instagramowym profilu artystki klikając TUTAJ 

Czytaj też: Ciekawostki | Kultura | Wydarzenia  | Sztuka | Tkanina | Malarstwo  |Grafika

źródło: https://www.instagram.com/rufinabazlova/