Modelarnia ASP w Katowicach - warsztaty projektowe

ASP w Katowicach – trwa rekrutacja na Wydziale Projektowym!

Metody, narzędzia i warsztaty projektowe. Wrażliwość społeczna i środowiskowa. Eksplorowanie nowych technologii i nowych mediów. Śmiałość w realizowaniu projektów zmieniających rzeczywistość i innowacyjne podejście do dydaktyki. ASP w Katowicach to niepowtarzalna przestrzeń, która na wyzwanie nowoczesności odpowiada z odwagą, otwartością i odpowiedzialnością. Rekrutacja zakończy się już we wrześniu!

Dlaczego warto studiować na ASP w Katowicach?

NOWATORSKIE PROGRAMY:

Projektowanie graficzne. W szczytowej fazie rewolucji cyfrowej poruszanie się pomiędzy zalewającymi nas znakami, tekstami, ideogramami i symbolami jest kluczową umiejętnością. Sprawne używanie narzędzi wizualnych, takich jak typografia, interfejsy, animacja, gry czy VR pozwala skutecznie dotrzeć do odbiorcy, skomunikować się z nim, wywołać określone reakcje. Kierunek Designing Reading Experience and Interactive Storytelling na Projektowaniu graficznym uczy nie tylko efektywnego kodowania i dekodowania informacji, ale także podkreśla rolę świadomej postawy w kontekście społeczeństwa i środowiska naturalnego.

Wzornictwo. Łączenie innowacyjności z odpowiedzialnym podejściem do projektowania. Najnowszych rozwiązań technologicznych ze zrozumieniem dla potrzeb odbiorców. Podejmowania odważnych wyzwań z dbałością o kontekst kulturowy i społeczny. Eksperymentów z długofalowym wpływem projektu na środowisko. Wreszcie aspektu biznesowego z kreatywnością. Takie holistyczne podejście do procesu projektowania zapewnia kierunek Inclusive Design: Health and Social Well-Being na Wzornictwie.

FANTASTYCZNI ABSOLWENCI:

Kopaniszyn Studio – Magda i Michał Kopaniszyn, artyści multimedialni, osadzający nowe technologie w rzemieślniczej tradycji. Laureaci wielu nagród i wyróżnień z dziedziny grafiki i dizajnu w kraju i za granicą m.in. Red Dot za projekt dywanu dla marki MOHO. Miksują analog z cyfrą, atrament z algorytmem, świat realny z wirtualnym. Podczas Festiwalu Światła w Wilanowie stworzyli wypełniony psychodelicznymi obrazami mapping na fasadzie kościoła św. Anny oraz poświęcony kobietom i ich roli w życiu Śląska, multimedialny pokaz w przestrzeni industrialnej byłej kopalni w Rudzie Śląskiej. Są autorami m.in. nagrodzonego Grand Prix Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film teledysku „Zwolniony” zespołu hipiersoniK czy klipu „Miłość” zespołu Akurat. A także twórcami projektu „Looking for light”, który wykorzystując najnowszą technologię VR 360, przenosi widzów do pracowni śląskich muzyków.

Rafał Milach – Fotograf, artysta wizualny, współzałożyciel kolektywu Sputnik Photos rejestrującego zmiany zachodzące w krajach Europy Środkowo-Wschodniej po upadku bloku wschodniego. Twórca fotograficzno-socjologicznych cyklów m.in. o śląskich miastach i ich mieszkańcach, o emerytowanych artystach cyrkowych czy o destrukcyjnych przemianach na Ukrainie. W 2018 r. jako pierwszy Polak dostał nominację na członka legendarnej agencji fotograficznej Magnum. W tym roku jego dwa zdjęcia – młodej dziewczyny protestującej pod ambasadą USA w Warszawie z transparentem „Stop calling me Murzyn” oraz zdjęcie dokumentujące moment, gdy policjant poddusza dziewczynę protestującą w obronie osób LGBT – nie tylko obiegły świat, ale także stały się przyczynkiem do dyskusji o często pomijanej milczeniem polityce wykluczania.

Katarzyna Sokołowska – Studia na ASP polecam wszystkim, którzy chcą zmieniać świat na lepsze, tak jak ja – mówi absolwentka Wzornictwa, Katarzyna Sokołowska. Jej dyplom powstał we współpracy z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu i otrzymał nagrodę Dyplom Roku 2006. Do dziś współpracuje z Fundacją przy projektowaniu robotów medycznych, a także z instytucjami kultury m.in. Ars Cameralis Silesia Superioris czy OFF-Festival. W 2007 roku założyła firmę SOKKA zajmującą się projektowaniem specjalistycznym pojazdów i produktów przemysłowych. Obecnie rozwija startup Trashstock.com, który buduje globalną platformę do ekonomii cyrkularnej. Misją Trashstock jest redukcja negatywnego wpływu przemysłu na środowisko.

ZAANGAŻOWANA KADRA I SŁOWO OD REKTORA

Podstawą sukcesu ASP jest przede wszystkim zaangażowana kadra wykładowców – specjalistów z dziedzin m.in. projektowania graficznego, multimediów, projektowania produktów i usług czy komunikacji wizualnej. Pracownicy naukowi ASP Katowice to ponad 130-osobowy zespół profesjonalistów aktywnie działających w obszarach projektowania, wzornictwa, filmu, muzyki czy sztuki.

Urodzaj wybitnych studentów i absolwentów zawdzięczamy specyficznemu myśleniu o naszej uczelni. Traktowaniu jej przede wszystkim jako przestrzeni spotkania. Miejsca, w którym przenikają się różne punkty widzenia, wrażliwości i doświadczenia. W którym wrze od przepływu wiedzy, inicjatyw i myśli – mówi dr hab. Grzegorz Hańderek, nowy Rektor ASP w Katowicach.

ASP w Katowicach
Warsztaty Design na BezTydzień

PRACOWANIE, LABOLATORIA, EKSPERYMENTY

ASP w Katowicach to jedna z najlepiej wyposażonych uczelni w Polsce. Pracownie fotograficzne, animacji, gier komputerowych, obrazu, dźwięku, modelowania, laboratoria wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia do druku 3D, oficyna drukarska z introligatornią czy 100-osobowe kino są idealną przestrzenią do eksperymentów, których jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Pozwalają studentom prowadzić badania, budować zaawansowane prototypy, a także są doskonałym zapleczem do realizacji projektów w różnych technologiach.  

 STAŻE, WSPÓŁPRACE, BIZNES

Jednym z podstawowych założeń uczelni jest ułatwianie studentom nawiązania kontaktów z biznesem i instytucjami kultury. Staże w firmach, praktyki studenckie, udział w konkursach są nie tylko szansą na zdobywanie nowych umiejętności i doświadczeń, poszerzanie sieci kontaktów czy budowanie rozpoznawalności swojej marki. Niejednokrotnie przyczyniają się także do nawiązania stałej współpracy zawodowej. ASP współpracuje m.in. z Fundacją Kardiochirurgii w Zabrzu, Klasterem Medycznym MedSilesia, Gerlach, Pilch, ACCREA Engineering, FOPS, „Wysokimi Obcasami”, Silesia Film, Muzeum Historii Katowic, Alice VR, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Krajowym Stowarzyszeniem „Inny autyzm”, Stowarzyszeniem Otwarte Klatki, Wydawnictwem Tibum czy Hospicium Cordis.

Proces rekrutacji został w całości przeniesiony do internetu.

WAŻNE DATY:

Projektowanie graficzne

Studia I stopnia, niestacjonarne, zaoczne – rekrutacja do 8 września – po szczegóły kliknij TUTAJ.

Studia II stopnia, stacjonarne – rekrutacja do 18 września – po szczegóły kliknij TUTAJ.

Wzornictwo

Studia II stopnia, stacjonarne – rekrutacja do 18 września – po szczegóły kliknij TUTAJ.

Czytaj też: Edukacja | Katowice | Polscy projektanci

źródło: ASP w Katowicach