Autostrada dla rowerów. Pierwszą budują w Wiedniu

Będzie mieć siedem kilometrów długości i cztery metry szerokości. Pierwsza autostrada dla rowerów powstaje w stolicy Austrii.

Siedmiokilometrowa i szeroka na cztery metry ścieżka rowerowa będzie prowadzić z Donaustadt przez Praterstraße i Kanał Dunajski do centrum miasta. Planowana zieleń sprawi, że trasa będzie przyjazna dla klimatu, a dodatkowo atrakcyjna dla rowerzystów i mieszkańców. Prace budowlane rozpoczną się jesienią 2022 roku.

Pierwsza autostrada dla rowerów w Wiedniu ma ułatwić i przyspieszyć poruszanie się po mieście. Popularność jednośladów rośnie między innymi przez wysokie ceny paliw.

Pierwszy odcinek trasy prowadzi przez Donaustadt, gdzie powstaną nowe ścieżki rowerowe i tereny zielone. Na Lasallestraße, jednej z najbardziej uczęszczanych tras rowerowych, istniejący pas rowerowy zostanie poszerzony do ponad 4 metrów na długości około 900 metrów. Na ulicy Praterstraße, która jest również szlakiem często uczęszczanym przez rowerzystów, rowerzyści będą mieli dostęp do dwukierunkowej ścieżki rowerowej o szerokości prawie 4,50 m, która prowadzi poza miasto, jak również do istniejącej ścieżki rowerowej prowadzącej do miasta.


Dwukierunkowa ścieżka rowerowa będzie docelowo kontynuowana przez most Aspernbrücke do pierwszej dzielnicy. Budowie trasy będzie towarzyszyło zazielenianie terenów biegnących wzdłuż niej. Budowa całości ma potrwać 2 lata i będzie realizowana etapami.

fot. Fahrrad Wien, źródło: EuroComPR

Czytaj też: Komunikacja miejska | Austria | Miasto | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie