Bar w Kijowie. Powstał w podziemiach lokalnego targowiska. 

Balthazar to bar w Kijowie, który powstał w podziemiach lokalnego targowiska Besarabsky Market. Zaprojektowała go pracownia ukraińskiej architektki – Rina Lovko Studio.

Besarabsky Market to jedno z najstarszych i najbardziej znanych kijowskich targowisk, na którym mieszkańcy stolicy Ukrainy mogą kupić świeże mięso, owoce, warzywa, a także lokalne sery, mleko prosto od krowy, czy domowy chleb. Potencjał stojący za tym najstarszym zadaszonym targowiskiem na Ukrainie zauważył inwestor, który pragnął wybudować w podziemiach obiektu elegancki bar inspirowany Besarabsky Market.

W ten sposób powstał Balthazar, czyli elegancki bar w Kijowie, który zaprojektowała pracownia Rina Lovko Studio. Wnętrza zostały utrzymane w nieco mrocznym, piwniczym klimacie co ma dodawać klientom poczucia prywatności i kameralności. Architekci zaproponowali pozostawienie na ścianach starych pustaków, które zostały skontrastowane z ciemną, głęboką zielenią niektórych ścian.

„Naprawdę chciałam stworzyć miejsce, które nie będzie podobne do żadnego innego i tym samym uczyni je wyjątkowym. Łatwo znaleźliśmy wspólny język z dyrektorem artystycznym (red. właścicielem) Baltazara i osiągnęliśmy porozumienie z publicznością. Pozwoliło to szybko zarysować koncepcję i zrozumieć, jaka to będzie instytucja”  – tak współpracę z właścicielem lokalu opisuje architektka Rina Lovko

Architektka chciała pozostawić podziemne wnętrze w stanie niemal nienaruszonym, jednak już na początku prac pojawiły się pierwsze trudności. Jedną z nich była wysokość lokalu, która sięga niewiele ponad 1,8 metra wysokości, a łuki prowadzące do innych pomieszczeń piwnicy sięgają zaledwie na wysokość 1,6 metra. By rozwiązać ten problem, projektantka postanowiła skuć podłogę na głębokość kilkudziesięciu centymetrów, dzięki czemu bar w Kijowie zyskał sporo dodatkowej przestrzeni.

 

Kolejnym problemem, na który natrafili architekci była słaba cyrkulacja powietrza w wąskich gardłach piwnicy. Udało się uniknąć tej sytuacji dzięki doprowadzeniu kilkunastu stylizowanych rur, które zasilają obiekt w świeże powietrze. Jak zapewniają właściciele Balthazar to wyjątkowe miejsce, w którym można obcować z nietuzinkową atmosferą przy eleganckim drinku, kawie, czy drobnej przekąsce.

Słowo o architekcie:
Rina Lovko jest architektem i projektantką z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w pracy i pomysłodawczynią swojej pracowni z siedzibą w Kijowie. Rina Lovko Studio specjalizuje się w aranżacji wnętrz mieszkalnych na zamówienie i jest znana z wprowadzania do swoich projektów płynących linii i przekazywania unikalności natury. Drzewa, góry, muzyka, człowiek – wszystko ma swoją własną częstotliwość dźwięku i charakter. Ta wyjątkowość jest utrzymywana jako główna linia w projektach studia. Podążając za swoimi ideałami, architekt pracuje wyłącznie z naturalnymi, zrównoważonymi materiałami, odmawiając wszelkiego rodzaju imitacji. Całą swoją wiedzę, myśli i uczucia Rina przekazuje do swojej pracy, starając się zapewnić swoim klientom nie tylko nową jakość życia, ale także nowe doświadczenia. Rina Lovko wierzy – każda osoba i miejsce dyktują warunki, a architekt, jako medium musi umieć je odczytać. Tylko takie podejście daje pożądany rezultat. Wszystko to pomaga stworzyć wyjątkowy świat, w którym architekt i klient dzielą się miłością do estetyki i harmonii.

Czytaj też: Architekt | Wnętrza | Ukraina  | Bar  | Kijów  | Cegła | Renowacja

źródło: rinalovko.com
zdjęcia: Yevhenii Avramenko.