Categories: ZABYTEK

Bazylika w Szczecinie – losy gotyckiego zabytku

Bazylika w Szczecinie to jeden z najcenniejszych zabytków miasta oraz ważna budowla sakralna Pomorza Zachodniego. Jej początki sięgają 1187 roku, kiedy to zbudowano tam kościół z fundacji Beringera z Bambergu. Przez wieki świątynia była rozbudowywana i odnawiana po licznych zniszczeniach. Dziś ta gotycka budowla góruje dumnie nad Szczecinem, choć renowacje i odbudowy z ostatnich lat nie wyszły jej na dobre.

Bazylika Archikatedralna świętego Jakuba Apostoła zlokalizowana jest na Starym Mieście przy ul. św. Jakuba 1. Pod względem architektonicznym wzniesiona w XIV i XV stuleciu świątynia należy do dzieł gotyku ceglanego – charakterystycznego dla krajów nadbałtyckich. Znacznie zniszczony podczas II wojny światowej kościół został odbudowany w latach 70. XX w. z poszanowaniem historycznego wyglądu świątyni, z wyjątkiem zniszczonej części ściany północnej, która została odbudowana niezgodnie ze stylem gotyckim.

Strona południowa bazyliki obecnie. Fot. Kapitel, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Świątynia została wzniesiona na niewielkim wzgórzu poza murami miasta, na wzór kościoła klasztornego benedyktynów pw. św. Michała Archanioła w Bambergu, z którego pochodził bogaty mieszczanin Bering, uważany za fundatora szczecińskiej bazyliki. W drugiej fazie rozbudowy wzniesiono dwuwieżowy masyw zachodni. W roku 1375 ponownie podjęto prace nad świątynią. Została zmieniona koncepcja chóru z bazylikowego na halowy. Układ ten powstał poprzez gruntowną przebudowę części wschodniej świątyni. W I poł. XV w. miała miejsce przebudowa południowej ściany korpusu nawowego. Ściana otrzymała bardzo dekoracyjny wygląd, widoczny do dnia dzisiejszego. W 1456 roku zawaliła się wieża południowa, co spowodowało zniszczenie zachodniej części korpusu nawowego i części sklepień. W II poł. XV w. odbudowano korpus nawowy w układzie halowym oraz zbudowano jedną centralną wieżę (w miejsce istniejących poprzednio dwóch). W 1534 roku kościół stał się świątynią protestancką. Podczas bombardowania w czasie oblężenia miasta przez wojska brandenburskie w 1677 kościół został wraz z wyposażeniem został poważnie uszkodzony i strawiony przez pożar. Zniszczeniu uległa wieża, sklepienia korpusu oraz część gotyckiego wyposażenia świątyni. Odbudowę po pożarze rozpoczęto w roku 1693. Wnętrze kościoła otrzymało barokowe sklepienia, a w latach 1690–1744 barokowe wyposażenie.

Rok 1947 i 2023 – zniszczona i odbudowana bazylika w Szczecinie. Fot. Henry N. Cobb i A.Savin, FAL, via Wikimedia Commons

Północna ściana przed i po pechowej regotyzacji. Źródło: Rekonstrukcje i Odbudowy

Pod koniec XIX w. rozpoczęto generalną renowację świątyni. W jej ramach powstał nowy, smukły hełm o wysokości 119 m, wieńczący katedralną wieżę. W 1944 roku na niemiecki ówcześnie Stettin spadły bomby. W wyniku ataku budynek uległ bardzo poważnemu uszkodzeniu. Całkowicie zniszczony został dach korpusu nawowego i hełm wieży oraz więźba dachowa. 75 procent sklepień, północna część korpusu nawowego, elewacja budowli i wnętrza zostały wypalone. Ucierpiało również wyposażenie. II wojna światowa przyniosła niemal całkowitą zagładę szczecińskiego Starego Miasta. W latach 1947–1949 ruiny kościoła tymczasowo zabezpieczono przed dalszym niszczeniem. Prezbiterium przykryto sklepieniem i wzniesiono ściany oddzielające go od praktycznie nieistniejącego korpusu nawowego.

Rok 1956, bazylika w Szczecinie czekająca na odbudowę. Fot. W. Wojtkiewicz

Odbudowę podjęto w latach 1972-1974. Autorami projektu zostali szczecińscy architekci: Stanisław Latour i Adam Szymski. Projekt zakładał rekonstrukcję, odbudowę świątyni w jej historycznym kształcie, z wyjątkiem elewacji północnej, której nadano nowoczesną formę. Z powodu poważnego naruszenia murów wieży, nie zdecydowano się ówcześnie na odbudowę wieńczącego ją hełmu. Pracami kierował proboszcz ks. Julian Janas. W 1983 roku wybudowano 9-głosowe mechaniczne organy, zlokalizowane niedaleko prezbiterium. Od 1980 roku trwało wykańczanie i wyposażanie wnętrz bazyliki. Nadano jej gotycki wystrój, dużo bardziej ascetyczny niż ten sprzed wojennych zniszczeń. W 2007 roku rozpoczęła się przebudowa zwieńczenia wieży w celu przywrócenia jej dawnej sylwetki. Rok później na wieży postawiono strzelisty hełm, w którym znalazły się punkty widokowe. Po jego odbudowie, archikatedra mierzy 110,18 m i jest drugą co do wysokości świątynią w Polsce (po bazylice w Licheniu, o której pisaliśmy TUTAJ). W tym samym roku uroczyście poświęcone zostały 66-głosowe organy, wybudowane przez firmę Dariusza Zycha z Wołomina, a w 2010 roku na dachu archikatedry zainstalowana została nowa, 18-metrowa sygnaturka.

W 2020 roku zakończyła się kontrowersyjna regotyzacja północnej ściany katedry. Projekt zaakceptowany przez konserwatora zabytków miał w zamiarze przywrócić ”pierwotne gotyckie piękno tej części świątyni”. Rezultat prac okazał się daleki od ideału. Odbudowane mury obłożono maszynową cegłą układaną na współczesny sposób oraz zamontowano współczesne okna przeszkleniami z refleksem oraz z ahistorycznymi aluminiowymi szprosami, ani trochę nie przystającymi do świątyni o tej randze i wartości historycznej. Odbudowana ściana mocno odcina się stylistycznie od reszty murów zabytkowej budowli.
Bazylika w Szczecinie znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

Źródło: katedra.szczecin.pl, rekonstrukcjeiodbudowy.pl

Czytaj też: Szczecin | Architektura | Renowacja | Zabytek | Historia | Architektura sakralna | Ciekawostki

Pocz XX w. Źródło: Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Nawa główna na pocz. XX w. Źródło: Stettin - Deutschlands Stadtebau K.Weishaupt, P.Boltze DARI Berlin 1925
Wnętrze katedry św. Jakuba w Szczecinie w 1914 r. Źródło: Bildarchiv Foto Marburg
Wnętrze katedry św. Jakuba w Szczecinie w 1930 r. Źródło: Bildarchiv Foto Marburg
Prezbiterium katedry w 1947 r. Źródło: Bildarchiv Foto Marburg
Rok 1947. Fot. Henry N. Cobb
Rok 1947. Fot. fortepan.hu/Bogdan Celichowski
Rok 1947 i zniszczony detal katedry. Fot. fortepan.hu/Bogdan Celichowski
Rok 1948. Źródło: PAP - Polska Agencja Prasowa
1975 rok. Źródło: Kurt Rasmussen, Attribution, via Wikimedia Commons
1983 rok, widok kościoła od strony południowej. Źródło: Architektura gotycka w Polsce pod redakcją Teresy Mroczko i Mariana Arszyńskiego Instytut Sztuki PAN Warszawa 1995
1985 rok, widok kościoła z lotu ptaka. Źródło: NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe
Archikatedra przed rekonstrukcją hełmu w 2004 r. Fot. Poznaniak (wiki:pl), Copyrighted free use, via Wikimedia Commons
Katedra podczas rekonstrukcji hełmu wieży. Źródło: Estelar at Polish Wikipedia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Archikatedra obecnie. Kapitel, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons
Nawa główna i ołtarz. Fot. Zala, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Organy i witraż. Fot. Kapitel, CC0, via Wikimedia Commons
Kaplica Szewców. Fot. Kapitel, CC0, via Wikimedia Commons
Freski w Kaplicy Mariackiej. Fot. Kapitel, CC0, via Wikimedia Commons
Bazylika po renowacji z przebudową, rozbudową i nadbudową północnej części świątyni. Fot. Jan Iwańczuk, lic. CC BY-SA 3.0
Bazylika archikatedralna św. Jakuba od strony ulicy Grodzkiej. Autor zdjęcia: Szczecinolog, Licencja: CC BY-SA 4.0

Recent Posts

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Szare jest piękne! Tak New Balance świętuje Grey Days

W kolorowym świecie szarość coraz bardziej intryguje. Szczególne zamiłowanie do koloru szarego ma marka New…

10 maja 2024

Brutalistyczny ratusz w Bensberg – betonowa konstrukcja w sąsiedztwie zabytkowego zamku

Zamek Bensberg to średniowieczny zespół w Bergisch Gladbach w Nadrenii Północnej-Westfalii. W latach 1962–1972 rozbudowano…

10 maja 2024

Kolorowe aranżacje, czyli jak ożywić przestrzeń za pomocą barw?

Zależy Ci na stylowym wystroju domu? Zwracaj uwagę na kolory! Sprawdź, jak dobrać odpowiednie barwy…

10 maja 2024

Dopracowane w każdym calu. Kolorowe wnętrze przy Placu Bema we Wrocławiu

Znajduje się w starej kamienicy. Mieszka tu para, która od dawna szukała idealnego miejsca do…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej