Będzie jak las! We Wrocławiu ruszyła akcja sadzenia 10 tysięcy drzew

Nowe drzewa sadzone są na Osobowicach. To efekt akcji “Wirtualne drzewa”, ekologicznego projektu fundacji Dotlenieni oraz Wroclavii.

Akcja “Wirtualne drzewa” rozpoczęła się we wrześniu 2019 roku. Przed wejściem do centrum handlowego ustawiono ogromną donicę z drzewem. Mieszkańcy mogli zeskanować kod QR, by ściągnąć na telefon wirtualne drzewo o unikalnym numerze wraz z certyfikatem. Zarejestrowane w taki sposób drzewa odpowiadają jednej sadzonce. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i wrocławianie o dwa tygodnie wyprzedzili przewidziany harmonogram – błyskawicznie pobrali na telefony wszystkie przewidziane w akcji wirtualne drzewa, czyli łącznie 10 tysięcy sztuk.

Czujemy się odpowiedzialni za otoczenie, w którym funkcjonujemy. Cieszymy się, że zaangażowanie mieszkańców oraz nasze wsparcie przełożyły się na wzbogacenie zieleni miejskiej o 10 tys. nowych sadzonek – powiedziała Anna Kula, rzecznik prasowy Wroclavii.

Pierwotnie drzewa sadzone miały być wiosną 2020 roku, jednak ze względu na pandemię organizatorzy przełożyli realizację planu na 2021 roku. Sadzić drzewa pomaga grupa wolontariuszy. Dzięki nim 10 tysięcy lip, klonów, wiązów oraz dębów szypułkowych trafia właśnie do gleby.

W ostatnich latach prowadziliśmy wiele akcji ekologicznych na terenie kraju. Zauważyliśmy, że przedstawiciele biznesu bardzo chętnie angażują się w tego typu inicjatywy. Często jednak nie posiadają do tego odpowiednich narzędzi. Właśnie po to stworzyliśmy Wirtualne Drzewa. Dają one możliwość zorganizowania w prosty sposób dużej akcji, która ma realny wpływ na poprawę jakości środowiska naturalnego – podkreśla Marek Kołkowski, przedstawiciel  Dotlenieni.org.

Wirtualne drzewa


Drzewa w przestrzeni miejskiej to szereg korzyści ekologicznych i estetycznych. Należą do nich: produkcja tlenu, absorbcja dwutlenku węgla, redukcja kurzu, izolacja termiczna, magazynowanie wody oraz upiększenie otoczenia. Nowy las jest więc jak inwestycja, z której na pewno skorzystają przyszłe pokolenia.

Czytaj też: Las | Ekologia | Ciekawostki | Wrocław | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe