Kamienica przy Łaziennej

Będzie piękna! Kamienica przy Łaziennej w Poznaniu odzyskuje dawny blask

Poznań wzbogaci się o kolejną architektoniczną perełkę! Opuszczona i zrujnowana kamienica przy Łaziennej 1A przechodzi właśnie gruntowną renowację. Powstaną w niej mieszkania i lokale usługowe, a nieruchomość będzie wyglądała jak nowa. Inwestorem jest tam spółka Projekt Kamienica sp. z o.o. a generalnym wykonawcą konsorcjum Lidenskap sp. z o.o. i Retro Styl sp. z o.o.

Renowacja Kamienicy nad Wartą opiera się na zachowaniu jej oryginalnego neoklasycystycznego wyglądu z lat 50. XIX w., przy jednoczesnym odnowieniu budynku zgodnie ze standardami nowoczesnego budownictwa. Podczas rewitalizacji deweloper zadba o każdy szczegół związany z zaleceniami konserwatora zabytków oraz o zachowanie oryginalnego charakteru miejsca, doceniając przy tym kunszt projektantów oraz rzemieślników: sztukatorów, malarzy i stolarzy pracujących przy tym budynku ponad 150 lat temu.

Kamienica przy Łaziennej



Do renowacji zostaną użyte materiały z najwyższej półki. Elewacje, wnętrza i zdobienia zostaną wykonane w wysokim standardzie. Pomieszczenia posiadają ponadstandardową wysokość – ponad 3 metry oraz duże, wzbogacone zdobieniami okna, które dobrze doświetlają wnętrze. Gruntowna renowacja kamienicy przy Łaziennej polega m. in. na oczyszczeniu i konserwacji ceglanych partii cokołu elewacji, naprawie i wzmocnieniu konstrukcji budynku, wymianie części stropów, nadproży okiennych i drzwiowych, wymianie wszystkich instalacji w budynku wraz z budową nowych przyłączy, wymianie całego dachu budynku i pokryciu go blachą w karo, wymianie stolarki okiennej na nowoczesną drewnianą, odwzorowującą oryginalne bogate zdobienia, wykonaniu tynków renowacyjnych i rekonstrukcji bogatych zdobień elewacji frontowej oraz montażu nowej stolarki drzwiowej w stylistyce nawiązującej do oryginalnych wzorów z XIX w. W budynku powstanie w sumie 41 lokali mieszkalnych i 9 usługowych w przyziemiu.

Kamienica przy Łaziennej przed i po renowacji. Źródło: Tomasz Hejna LAGOMphoto i kamienicanadwarta.pl

Bardzo charakterystycznym elementem kamienicy jest polichromia na suficie sieni, która zostanie pieczołowicie odnowiona przez ekspertów w tej dziedzinie.

Kamienica stanowi integralny element zespołu urbanistyczno-architektonicznego centrum miasta, wpisanego do rejestru zabytków, dlatego wszystkie prowadzone prace wymagają uzyskania pozwolenia konserwatorskiego. Ponadto nieruchomość znajduje się na obszarze pomnika historii „Poznań – historyczny zespół miasta”. Termin zakończenia inwestycji to trzeci kwartał 2024 roku.

Źródło: kamienicanadwarta.pl

Czytaj też: Architektura | Kamienica | Metamorfoza | Renowacja | Zabytek | Historia | Poznań | Architektura w Polsce