Betonowe lustra w Anglii. Ponad 100 lat temu broniły wysp!

Wielkie betonowe formacje z charakterystycznym półkolistym wgłębieniem do dziś można spotkać w południowej części Anglii. Ich specyficzny kształt i funkcja, którą pełniły, pomogły uratować Wielką Brytanię przed atakami ze strony Niemców. W jaki sposób betonowe lustra okazały się pomocne? Przeczytajcie! 

Betonowe ściany powstały ponad 100 lat temu, na przełomie XIX i XX wieku. Ich wynalazcą był wybitny brytyjski inżynier major William Sansome Tucker. Major zaproponował stworzenie olbrzymich betonowych ścian, w których wykuto półkoliste wgłębienie. Ich zadaniem było zbieranie fal dźwiękowych, które pochodziły od nadlatujących niemieckich zeppelinów.

Półkolista wnęka kumulowała głośny ryk silników sterowca, dzięki czemu brytyjscy wartownicy słyszeli zbliżające się zagrożenie ze sporym wyprzedzeniem. Dawało to im czas zarówno na przygotowanie obrony przeciwlotniczej, jak i ewakuację ludności cywilnej z miast. Im większa była średnica konstrukcji tym większy był jej “zasięg”. Dzięki zwierciadłom akustycznym można było usłyszeć dźwięk samolotów wroga z odległości kilkudziesięciu kilometrów.


Betonowe lustra powstały na południowym wybrzeżu Anglii. Do dziś można je podziwiać na linii od Dover, aż po Brighton. Wiele z nich przetrwało w niezmienionej formie. Ich pełną listę można znaleźć w Wikipedii klikając TUTAJ. Autorem zdjęć jest brytyjski historyk i fotograf Joe Pettet-Smith.

Czytaj też: Beton | Wielka Brytania | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

zdjęcia: JOE PETTET-SMITH