Skandal w podwarszawskich Ząbkach. Bezprawne wyburzenie willi Ronikierów zbulwersowało mieszkańców oraz miłośników architektury i szybko nabrało rozgłosu. Właściciel zniszczył neobarokową willę, nie posiadając na to żadnych zezwoleń. Budynek przy ul. Wyzwolenia został wybudowany ok. 1920 roku jako letnia rezydencja Adama Feliksa Ronikiera – projektanta miasta-ogrodu w Ząbkach.
Willa usytuowana była przy dzisiejszej Alei Wyzwolenia 21/23. Obszerny budynek o ciekawej architekturze był ostatnią pamiątką po dawnych właścicielach Ząbek. Właściwy pałac Ronikierów znajdował się w okolicach ul. Westerplatte i Piłsudskiego. Został zburzony w 1947 r.
Willa w 2021 roku. Fot. Ząbki – poznaj okolice
Hrabia Adam Feliks Ronikier (1881 – 1952) w 1905 roku dokonał parcelacji swoich gruntów z przeznaczeniem pod budowę rezydencji willowo-ogrodowych i wraz z Towarzystwem Budowy Miasta Ogrodu rozpisał konkurs na opracowanie projektu. W 1912 r. wyłoniona została praca zwycięzcy – inż. Tadeusza Tołwińskiego, autora m.in. budynku Muzeum Narodowego w Warszawie. Zaczęło się wytyczanie ulic, skwerów, placów, miejsc pod stadion i cały kompleks rozrywkowy, a nawet tunel pod torami Kolei Warszawsko-Petersburskiej. Nie udało się w pełni zrealizować budowy ząbeckiego miasta-ogrodu, lecz układ ulic pozostał wydaje się bez większych zmian. Swoje wille wybudowali tam m.in. gen. Sikorski, gen. Sosnkowski, M. Jankowski – wiceprezydent Warszawy, oraz inż. Karol Tołłoczko.
Willa w 2011 roku i podczas wyburzania. Fot. Wikimedia Commons, Domena Publiczna i Agata Osytek
Niestety, niezamieszkała od lat willa Ronikierów popadała w coraz większą ruinę. Na początku lutego br. na teren posiadłości wjechał ciężki sprzęt i zaczęło się wyburzanie historycznej budowli. Osoba zaangażowana w całą sprawę, która woli pozostać anonimowa informuje, że zszokowani mieszkańcy natychmiast wezwali na miejsce przedstawicieli nadzoru budowlanego. Ci po dotarciu na miejsce stwierdzili, że nie wydali żadnego zezwolenia na prace rozbiórkowe i do starosty również nie wpłynęły takie dokumenty.
„Starosta by się pod nimi nie podpisał. Nadzór od wielu lat kontrolował ten budynek i według nich był w na tyle dobrym stanie, że oni również nie zezwoliliby na wyburzenie. W jeden z jesiennych poranków ubiegłego roku na teren posesji wjechała minikoparka i uderzyła w filary, co spowodowało zawalenie się balkonu. Po wszystkim odjechała. Wszystko trwało zaledwie kilka minut” – mówi informator. Na szczęście nie umknęło to uwadze zaniepokojonych sąsiadów i istnieją naoczni świadkowie tego wydarzenia. Natychmiast po tym akcie wandalizmu willę ogrodzono i zawieszono tabliczkę z informacją, że obiekt grozi zawaleniem.
Budynek w 2011 roku i podczas wyburzania. Fot. Google Maps i Agata Osytek
„Widać, że nowy właściciel chciał skorzystać z tego przepisu. W sobotę zebrała się masa mieszkańców ulicy, była policja itd. Kazano wstrzymać wyburzenie, jednak gdy tylko się wszyscy rozeszli, koparka natychmiast została uruchomiona i dokończyła dzieła. Z historycznej willi została kupa gruzu. W tej sprawie mobilizujemy się i tworzymy komitet. Już poszły pisma do gminy, nadzoru i konserwatora.”
Naczelniczka z nadzoru budowlanego zdecydowała się dziś zawiadomić prokuraturę. Do sprawy odniosły się także władze miasta informując, że od lat starały się o uratowanie obiektu, m.in. składając właścicielowi oferty jego kupna oraz próbując wpisać willę do rejestru zabytków. Pojawiła się szansa na przejęcie nieruchomości przez miasto Ząbki w drodze darowizny, ale właściciel wycofał się w ostatniej chwili. Obecnie odpowiednie służby sprawdzają na jakiej podstawie były prowadzone prace rozbiórkowe.
Źródło: Ząbki – poznaj okolice, polskaniezwykla.pl
Czytaj też: Architektura | Historia | Miasto | Warszawa| Architektura w Polsce | Wille i rezydencje
Temat: Bezprawne wyburzenie willi Ronikierów w Ząbkach! Interweniował nadzór budowlany