Biedronka wprowadza oznaczenia na opakowaniach ułatwiające segregację

Na taki krok czekaliśmy od dawna. Biedronka wprowadza specjalne oznaczenia na opakowaniach, które ułatwiają segregację odpadów. To kolorowe i proste ikony, które podpowiadają, do którego pojemnika powinniśmy wyrzucić dane opakowanie.

Poprawna segregacja odpadów to trudne zadanie. Do plastiku czy do zmieszanych? Aby zachęcić wszystkich do segregacji odpadów i troski o środowisko, sieć Biedronka stopniowo wprowadza piktogramy segregacji na opakowaniach produktów swoich marek własnych. Opakowania są opatrzone odpowiednim oznaczeniem, informującym o kolorze pojemnika na odpady, do którego powinny trafić ich poszczególne elementy.

Śmieci to poważny problem. Do wyprodukowania jednej polarowej bluzy lub śpiwora potrzeba 35 półtoralitrowych butelek PET. Wystarczy dodać kolejną butelkę, aby z odpadów wyprodukować nowy dywan. Kluczem do ponownego wykorzystania opakowań jest właśnie odpowiednia segregacja, to ona jest pierwszym krokiem do recyklingu. To, czy opakowanie po produkcie trafi do właściwej frakcji, jest niezwykle istotne. Nieprawidłowa segregacja uniemożliwia bowiem efektywny odzysk surowca bądź znacznie pogarsza jego jakość. Codziennie więc każdy z nas wybiera, czy plastikowy kubek po jogurcie lub szklana butelka zyskają nowe życie, czy trafią na składowisko, gdzie spędzą kolejnych kilkaset lat.

Sklepy Biedronka codziennie odwiedzają ponad 4 miliony klientów. Wielu z nich kupuje produkty marek własnych, dostępne w naszej sieci. Poprzez umieszczenie piktogramów na ich opakowaniach wspieramy edukację społeczeństwa w zakresie segregacji odpadów opakowaniowych – mówi Sylwia Krzyżycka, dyrektor ochrony środowiska w sieci Biedronka.

Sprawdź

Proces umieszczania kolorowych piktogramów na opakowaniach produktów marek własnych Biedronki rozpoczął się już w maju 2020 r. – od opakowania Chipsów marki TOP. Od lipca zeszłego roku przygotowano ponad 600 projektów dla produktów marek własnych różnych kategorii, posiadających takie oznaczenia. Dzięki piktogramom, klienci sieci mogą z łatwością sprawdzić, do którego pojemnika powinno trafić opakowanie. Co więcej, gdy poszczególne jego części składają się z różnych materiałów, konsumenci znajdą na opakowaniu więcej niż jedno oznaczenie, wskazujące, w którym pojemniku je umieścić.

Żeby uzmysłowić sobie, jak dużą zmianę może przynieść to rozwiązanie, wystarczy przykład jogurtów FruVita. Miesięcznie do sklepów Biedronka trafia ich ponad 810 tysięcy w każdym ze smaków. Łączna waga opakowań każdego z nich to ponad 11 kilogramów. Gdyby każdy z konsumentów zastosował odpowiednią segregację opakowania tego produktu, umożliwiłoby to odzyskanie aż 9 kilogramów materiałów.

Czytaj też: Ekologia | Wydarzenia  | Zieleń | Ciekawostki

źródło: materiały prasowe Biedronka