remont bloku w gdyni
Budynek PO remoncie

Biel zamiast pastelozy. Prosty sposób na remont bloku w Gdyni

Remont bloku Gdyni udało się przeprowadzić w ramach wydarzenia Biennale Traffic Design. Organizatorzy powierzyli przygotowanie koncepcji elewacji krakowskiemu projektantowi Jackowi Rudzkiemu.

Nową elewację bloku przy ul. Świętego Wojciecha 9 zaprojektował już w 2018 r. artysta Znajomy Grafik czyli Jacek Rudzki, który inspiracji szukał w samej bryle budynku. Renowację udało się przeprowadzić dzięki członkom Stowarzyszenia Traffic Design, które od lat walczy z pastelozą i chaosem estetycznym w przestrzeni miejskiej.

Szukaliśmy prostego architektonicznie budynku, który na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia. Wybrany przez nas obiekt doświadczył niestety pastelozy, która miała nadać mu kolor i charakter. Stąd „fantazyjna” fasada. Teraz naszym zadaniem będzie pokazanie jak w sposób subtelny, z szacunkiem dla architektury, można odnowić elewację, tak aby nadać budynkowi indywidualny charakter, jednocześnie nie sięgając po jaskrawe kolory – mówi Monika Domańska z Traffic Design.

remont bloku w gdyni
Przed remontem budynek miał elewację w pastelowych barwach

W efekcie budynek przy ul. Świętego Wojciecha zyskał jasną elewację, która jedynie w części narożnika ma charakterystyczne elementy graficzne. Na szczycie artysta umieścił cyfrę „9” symbolizującą adres budynku, niżej symbol słońca, a jeszcze niżej serię prostych okręgów. Te ostatnie w losowy sposób umieszczone zostały również na frontowej ścianie. Między oknami pojawiły się proste poziome linie, które wyznaczają podział mieszkań. Aby remont bloku w Gdyni mógł odbyć się w takiej formie konieczne było uzyskanie zgody większości mieszkańców budynku.

Jacek Rudzki to projektant graficzny i ilustrator mieszkający w Krakowie. Ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Kingston w Londynie. Pracuje w warszawskim studio Super Super i jako freelancer. Twórca plakatów, ilustracji, identyfikacji wizualnych, okładek wydawnictw muzycznych i innych projektów z pogranicza druku i internetu.

Więcej zmian, które w Gdyni przeprowadziło Stowarzyszenie Traffic Design znajdziecie w naszych pozostałych artykułach klikając TUTAJ.

Czytaj też: Metamorfoza | Renowacja | Blok | Ciekawostki

fot. Rafał Kołsut, źródło: Traffic Design