Budki dla ptaków w dachówkach

Budki dla ptaków w dachówkach. Powstały po konsultacji z ornitologami

Holenderski producent stworzył budki dla ptaków, które ukryte zostały w dachówkach. Moduł dla ptaków wystarczy zamontować na dachu. Jego projekt umożliwia łatwe czyszczenie domku po okresie lęgowym.

Nietypowy domek dla ptaków to pomysł biura projektowego Klaas Kuiken. Młody projektant specjalizuje się w tworzeniu przedmiotów codziennego użytku, które wykonuje ze szkła, gliny i ceramiki.

Budki dla ptaków w dachówkach powstały jako jeden moduł, którego kształt przypomina tradycyjny domek, ale spód wyprofilowano tak, aby umożliwić jego montaż w poszyciu dachu. Nietypowe dachówki powstają w holenderskiej fabryce Dijikstra Keliwaren. Projektant stworzył dwie wersje kolorystyczne. Jedna ma tradycyjny, jasny kolor, a druga antracytowy. Projekt domków powstał we współpracy z Vogelbescherming Nederland – holenderską organizacją, która zrzesza ornitologów i na co dzień zajmuje się ochroną ptaków. Gadżet ma pomóc zwiększyć populację ptaków w miastach. 

Domki zaprojektowano tak, aby można było łatwo wyczyścić ich zawartość po okresie lęgowym. W środku znajduje się specjalna tacka – kosz lęgowy wykonany z drewna.

Budki dla ptaków w dachówkach


Lokalizację takich budek należy jednak dokładnie przemyśleć, zwłaszcza, jeśli chcemy zamontować moduły w domach z poddaszem zaadaptowanym na mieszkanie. Sympatyczne zwierzaki mogą wtedy nieco hałasować i przeszkadzać we śnie.

Obecnie moduł domku ukryty w dachówce dostępny jest w sprzedaży na holenderskiej stronie producenta w cenie 150,50 euro. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie wykonanie samodzielnej budki z drewna, ale efekt będzie już zupełnie inny.

Czytaj też: Budki lęgowe  | Zwierzęta | Ceramika | Ciekawostki

źródło: Klaas Kuiken