ARCHITEKTURA

Budynek biurowy w Niepołomicach. Jest elegancki i funkcjonalny.

Budynek biurowy w Niepołomicach zaprojektowali architekci z pracowni James & Mau. W zakresie projektowanego terenu znajduje się hala przemysłowa, plac z parkingiem dla pracowników oraz niewielki zielony teren z drzewami, który zdecydowano się zachować i wyeksponować. Stał się on przedsionkiem dla projektowanego budynku, izolując pomieszczenia biurowe od przemysłowego charakteru otoczenia. Dla zachowania jak największej ilości terenów zielonych ulokowano funkcje na dwóch kondygnacjach.

Sekwencja murowanych ścian, płynnie wkomponowana w zastane otoczenie, wydzieliła trzy zielone strefy wokół budynku, stając się głównym elementem kompozycyjnym założenia. Zaproponowana geometria działa jako bufor oddzielający tereny przemysłowe od części biurowej, tworząc komfortowe warunki pracy i odpoczynku. Na parterze budynku rozmieszono recepcje, gabinety, sale konferencyjne, pomieszczenia dla odpoczynku oraz niewielką gościnną część mieszkalną. Na pierwszym piętrze znajdują się pozostałe kameralne gabinety. Całość ma przejrzysty układ funkcjonalny, ułatwiający komunikacje oraz kooperacje poszczególnych działów.

Bryła została zaprojektowana w układzie horyzontalnym z wyraźnym cofnięciem drugiej kondygnacji. Dzięki temu obiekt nabrał lekkości i niejako zanika. Przeważającym materiałem elewacyjnym jest cegła w układzie bezspoinowym, o surowym industrialnym charakterze. Dopełnienie stanowią przeszklenia sięgające pełnej wysokości kondygnacji, z przysłaniającymi je rytmicznie aluminiowymi żyletkami.

Część komunikacyjna oraz rekreacyjna została zlokalizowana przy zewnętrznych ścianach, a przeszklone ściany strefy biurowej zostały cofnięte w głąb. Dzięki wprowadzeniu podwójnego przeszklenia poprawiliśmy komfort termiczny w budynku, unikając przegrzewania pomieszczeń biurowych. We wnętrzu główną rolę gra pustak, który połączony bezspoinowo, postanowiliśmy wyeksponować. Dzięki temu, pomieszczenia sprawiają wrażenie cieplejszych, a sam pustak współgra z surowym, betonowym sufitem.

Metryka projektu:
Nazwa projektu: The Office
Pracownia: James & Mau / https://jamesandmau.com /
Data realizacji: 2022
Powierzchnia użytkowa: 660 metrów kwadratowych
Lokalizacja: Niepołomice, Polska
Zdjęcia: Jakub Certowicz / https://www.jakubcertowicz.pl/

Budynek biurowy, który powstał przy zakładzie przemysłowym w Niepołomicach to kolejny dowód na to, że architektura biurowa i przemysłowa nie musi szpecić, a wręcz odwrotnie. Poniżej prezentujemy przykłady innych biurowców, czyt hal przemysłowych, które zachwycają swoją estetyką:

Czytaj też: Architektura w Polsce | Biuro | Biurowiec | Styl loftowy we wnętrzach | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Bagno Shreka, Dom Barbie, a może domek z Odlotu? Oto noclegi Airbnb inspirowane filmami!

Bagno Shreka, dom Barbie, latający dom z filmu Odlot, a może Dom Ojca Chrzestnego? Wybór…

7 maja 2024

Podwodny tunel połączy Europę z Afryką. Budowla ma powstać do 2030 r.

Po latach wrócił pomysł budowy podmorskiego połączenia, dzięki któremu koleją dostaniemy się do Afryki. Hiszpanię…

7 maja 2024

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia nominowana do European Design Awards. I to w 3 kategoriach!

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia została zaprojektowana przez polską pracownię TOFU Studio. O pracowni pisaliśmy…

7 maja 2024

Plebiscyt must have 2024: wyróżniono najlepszy polski design

Wyróżnienia must have przyznawane są już od 2011 r. Trafiają one do polskich firm, projektantów…

7 maja 2024

Chcesz się rozerwać i miło spędzić czas? Ściągnij darmowe audiobooki pełne wersje ze strony Audioteki! Posłuchaj online za darmo!

W wolnym czasie można robić różne rzeczy, a szczególnie gdy jest ładna pogoda. Aktywne spędzanie…

7 maja 2024

Spodek w Katowicach ma już ponad 50 lat. Stanowi jedną z ikon polskiej architektury

Spodek to jedna z ikon polskiej architektury powojennej. Ta niezwykle odważna i nowatorska konstrukcja powstała…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej