Budynek z Polski w TOP5 najlepszych nowych obiektów w Unii Europejskiej!

Poznaliśmy pięciu finalistów, którzy będą walczyć o nagrodę Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe.

Na liście najlepszych znalazły się budynki z pięciu krajów. Wśród nich: deFlat Kleiburg w Amsterdamie projektu NL Architects i XVW architectuur; Ely Court w Londynie projektu Alison Brooks Architects; Kannikegården w Ribe projektu Lundgaard&Tranberg Architects; Muzeum Katyńskie w Warszawie projektu BBGK Architekci oraz Rivesaltes Memorial Museum projektu Rudy’ego Ricciottiego.

Jury zwizytuje pięć finałowych obiektów już w kwietniu, a 16 maja ogłoszony zostanie zwycięzca nagrody głównej oraz laureat nagrody specjalnej dla najlepszego młodego architekta.

PIĘĆ NAJLEPSZYCH BUDYNKÓW W UE:

  • deFlat Kleiburg w Amsterdamie projektu NL Architects i XVW architectuur

fot. StijnSpoelstra


  • Ely Court w Londynie projektu Alison Brooks Architects

fot. Paul Riddle


  • Kannikegården w Ribe projektu Lundgaard&Tranberg Architects

fot. Anders Sune Berg


  • Muzeum Katyńskie w Warszawie projektu BBGK Architekci

fot. Juliusz Sokołowski


  • Rivesaltes Memorial Museum projektu Rudy’ego Ricciottiego

fot. Kevin Dolmaire

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 26 maja 2017 roku w pawilonie barcelońskim, zaprojektowanym przez Miesa van der Rohe. W tym dniu odbędą się także wykłady, debaty, otwarcie wystawy i raut z udziałem członków jury, zwycięzców, finalistów oraz innych gości i przedstawicieli instytucjonalnych.

Finałową piątkę przedstawiono w Lublanie przez Annę Ramos, Hughesa Becquarta, pracownika merytorycznego Komisji Europejskiej w Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji i Kultury, oraz Matevža Čelika, dyrektora Muzeum Architektury i Wzornictwa (MAO).

Jedną z nowości tegorocznej edycji konkursu jest to, że w dniach 20-28 maja 4 obiekty finałowe oraz budynki zwycięzcy i laureata nagrody specjalnej zostaną otwarte do zwiedzania, dzięki czemu będzie można osobiście poznać obiekty, architektów oraz inne osoby zaangażowane w organizację konkursu.

Kolejną nowością jest to, że ceremonii rozdania nagród, która odbędzie się 26 maja w pawilonie Miesa van der Rohe, towarzyszyć będzie seria debat i konferencji skierowanych do szerokiej publiczności. Dodatkowo odbędzie się prezentacja wszystkich projektów nominowanych do nagrody w 2017 roku oraz wystawa prac, a wieczorem raut z wolnym wstępem dla wszystkich.

Tak budynek z Polski prezentował się jeszcze na wizualizacji: