Galeria Bunkier Sztuki w Krakowie przez ostatnie trzy lata była zamknięta. Modernistyczny pawilon przechodził gruntowny remont. Już w najbliższy czwartek odbędzie się jego zwiedzanie. Będzie to jedyna okazja do przekonania się, jak odnowiony budynek wygląda przed oficjalnym otwarciem. Tego dnia zaplanowano również odsłonięcie kamiennego odpowiednika rzeźby wybitnej krakowskiej artystki, Jadwigi Maziarskiej.
Bunkier Sztuki. Modernistyczny budynek skąpany w zieleni
Bunkier Sztuki jest jedną z najważniejszych instytucji kultury prezentujących sztukę współczesną. Najpierw funkcjonował w ramach sieci Biur Wystaw Artystycznych. W 1994 roku uzyskał jednak status galerii miejskiej. Tym, co go wyróżnia, jest charakterystyczny pawilon wystawowy wzniesiony w 1965 roku według projektu Krystyny Tołłoczko-Różyskiej. Znajduje się tuż obok pełnych zieleni Plant. Posiada też przykuwające wzrok walory architektoniczne.
Charakterystycznym elementem modernistycznego budynku stała się zaprojektowana przez Stefana Borzęckiego i Antoniego Hajdeckiego fasada wykonana z betonowych odcisków drewnianych szalunków – informuje Paulina Zarzycka z Bunkra Sztuki.
Hołd dla “sąsiadki” z “Krzysztoforów”
Teraz, po trzech latach prac, budynek znów zostaje oddany do użytku publiczności. Pod koniec lutego będą w nim ponownie prezentowane wystawy, dzieła sztuki z kolekcji galerii, a także twórczość nie tylko lokalnych artystów.
Bunkier Sztuki postanowił też uhonorować z tej okazji Jadwigę Maziarską – wybitną artystkę i intrygującą kobietę. Jak opisuje Galeria Bunkier Sztuki: “swoją ‘sąsiadkę’ z Galerii Krzysztofory na drugim końcu placu Szczepańskiego”. Ma ona jednak nie tylko “sąsiedzki” związek z “bunkrem”:
Dzieła Maziarskiej wystawiane były na zbiorowych wystawach w Bunkrze Sztuki, np. w 1996 roku na wystawie <Rozpoznanie. Obrazy z lat dziewięćdziesiątych>. Ponadto jej prace pojawiły się na organizowanej przez galerię wystawie <Ciało versus materia. W kręgu Grupy Krakowskiej>, odbywającej się na przełomie kwietnia i maja 2000 roku w Instytucie Polskim w Düsseldorfie – opisuje Zarzycka.
“Jedna z najważniejszych postaci polskiej sztuki nowoczesnej”
Zmarła w 2003 roku Jadwiga Maziarska była też jedną z najważniejszych postaci polskiej sztuki nowoczesnej, prekursorką malarstwa materii, autorką kolaży, reliefów, aplikacji, form przestrzennych i rzeźb.
Związana z przedwojenną awangardą i powojenną II Grupą Krakowską. Artystka uczestniczyła w czterdziestu wystawach Grupy – zarówno w jej siedzibie w Krzysztoforach, jak i poza nimi – opisuje Bunkier Sztuki.
My również czekamy na otwarcie odnowionego Bunkra i nie możemy się doczekać, aż dokładniej opiszemy, jak miejsce wygląda po remoncie.
Autorami projektu przebudowy są: Biuro Architekt Kaczmarczyk s.c.: Andrzej Kaczmarczyk, Sylwia Bartoszewska.
źródło: Bunkier Sztuki
Czytaj też: Kraków | Kultura | Sztuka | Metamorfoza | Beton | whiteMAD na Instagramie