Był beton, jest zieleń! Tak zmienia się Aleja Róż w Krakowie

To już ostatnia prosta. Aleja Róż w Krakowie zmienia się w zielony skwer, a jej wygląd będzie przypominać historyczny układ zieleni z lat 50. XX wieku. Prace będą trwać do końca czerwca. 

Pomysł na zazielenienie Alei Róż realizowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Prace obejmują przebudowę terenu o wielkości blisko 1 ha na odcinku między pl. Centralnym im. Ronalda Regana a al. Przyjaźni.

Miejsce zmienia się w zielony skwer, a mieszkańcy będą mogli tu wypoczywać w cieniu nowych drzew i w otoczeniu róż. Projekt zakłada powrót do historycznego układu zieleni z lat 50. XX w. Na terenie placu zlokalizowane zostaną ławki i kosze na śmieci nawiązujące do historycznych form znanych z fotografii. Pojawią się również stojaki rowerowe.

Dodatkowo, na teren objętym projektem wprowadzony został zdrój uliczny z wodą pitną dla ludzi i zwierząt – dwupoziomowy zdrój wody pitnej składający się z trzech mis – poideł dla zwierząt i ludzi z przystosowaniem dla osób z niepełnosprawnościami. Zlikwidowany został również charakterystyczny dla tego miejsca wgłębnik, co zwiększy dostępność tej przestrzeni.

W sumie posadzono tu 1260 krzewów róż i prawie 3,5 tysiąca innych krzewów. Całość uzupełnia 500 bylin oraz roślin cebulowych. Wśród tych ostatnich są między innymi tulipany. Posadzone zostały dwa dodatkowe szpalery lip drobnolistnych (24 szt.) równolegle do rosnących już w tym miejscu drzew. Poprawione zostaną również warunki siedliskowe obecnie rosnących drzew, tak aby całość realizacji była krokiem w kierunku przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatycznych.

PRZED i PO

Co ważne, podczas prac usunięto część betonowej nawierzchni. Wokół drzew ściągnięte zostały betonowe płyty, które je otaczały. Ziemia pod drzewami w możliwym zakresie została zamieniona na podłoże strukturalne tworzone z materiałów o różnej frakcji, a dokładnie ziemię amsterdamską z górną warstwą nawierzchni mineralnej. Podłoże tego rodzaju przyczynia się do poprawy warunków, w których rosną drzewa, umożliwia to lepszy pobór m.in. wody i ma ogromne zalety na terenach zurbanizowanych. Rośliny, które wcześniej znajdowały się na placu między innymi róże, cisy, czy lawenda otrzymały drugie życie – teraz rosną w nowym miejscu.

źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Czytaj też: Kraków | Metamorfoza | Ciekawostki | Place, Skwery, Parki  | whiteMAD na Instagramie