Były zamknięte 27 lat. Piwnice w Ratuszu w Poznaniu otwarte

Zakończył się remont pomieszczeń w Ratuszu w Poznaniu. Przestrzeń zostanie udostępniona mieszkańcom od pierwszego marca. Ciekawostką jest otwarcie piwnic budynku, które dla zwiedzających były zamknięte przez ostatnich 27 lat.

Oficjalna uroczystość odbędzie się w piątek o godzinie 18. Tego dnia poznański hejnał będzie rozbrzmiewać kilkukrotnie. Również częściej będzie można zobaczyć poznańskie koziołki – w piątek będą się trykać nie tylko o godzinie 12, ale też 15 i 18.

Pierwszy raz po remoncie będzie można zobaczyć parter oraz gotycką piwnicę. Zaaranżowano tam wystawę “Poznań przed Quadro”, która przedstawia historię miasta od X do XVI wieku. Wystawia skupia się na okresie przed przyjazdem do Poznania architekta Jana Baptysty Quadro, który jest autorem symbolu miasta – renesansowego Ratusza.

Co ciekawe, przed laty piwnice budynku znajdowały się niemal na poziomie rynku. Z biegiem lat wysokość płyty rynku rosła, przez co dawne przyziemie jest teraz poniżej. Dla zwiedzających udostępniono lożę sądową z 1584 r., w której przebywały osoby kontrolujące pracę kata. W piwnicach znajdowała się bowiem sala tortur.

Jednym z najważniejszych elementów piwnic jest zwornik (miejsce styku sklepienia), który datuje powstanie Ratusza na początek XIV wieku. Pochodzi on z czasów panowania Wacława II, króla Czech i Polski z rodu Przemyślidów. Na zworniku widać lwa w postawie bojowej – herb Czech – informuje UM Poznań.


Nową częścią aranżacji parteru jest magazyn Studyjny. Zebrano tam eksponaty ze zbiorów muzeum, które dotyczą historii miasta i jego mieszkańców. Wśród eksponatów jest między innymi czerwona gwiazda zdjęta z obelisku na Cytadeli, urządzenia AGD, historyczne stroje, dokumenty i inne drobne przedmioty. Zobaczyć będzie też można stare koziołki, które na wieży Ratusza znajdowały się od 1911 do 1992 r.

Miasto zapowiada, że w budynku Ratusza będą odbywały się też zajęcia edukacyjne. Obiekt można zwiedzać od 1 do 3 marca kupując bilet w obniżonej cenie (5 zł normalny, 3 zł ulgowy). Od 5 marca ekspozycję będzie można zwiedzać we wtorki i środy od godziny 10 do 16, w czwartki w godzinach 10-18, a piątki 10-20. Miejsce będzie otwarte też w weekendy w godzinach od 10 do 17. Cena biletu normalnego wynosi 20 zł, ulgowego 13 zł, a dla dzieci i młodzieży – 1 zł. Bezpłatny wstęp będzie obowiązywać we wtorki.

źródło: UM Poznań

Czytaj też: Poznań | Miasto | Zabytek | Historia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie